Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Sociální bydlení na ulici Práter

Autor: Kis Péter Építészműterme Kft. | Péter Kis, Csaba Valkai
Architektonický tým: Ivett Tarr, János Sarusi Kis, Tamás Ükös, Gábor Balázsa, Gábor Divinyi, Barbora Tuckova
Adresa: Práter utca, Budapešť, Maďarsko | mapa
Investor: Municipality Budapest Józsefváros
Projekt: 2005 Realizace: 2006 - 2007
Užitná plocha: 4150 m² Plocha pozemku: 1218 m²

Vztahy — Výsledná studie budovy (sociálního bydlení s kancelářemi a obchody) byla předurčena měřítkem a proporcemi sousedních staveb. Nechtěli jsme vytvořit bloky, které by utiskovaly své okolí. Naším prvotním cílem bylo nalézt přijatelnou, proporční formu budovy, jež by dodržovala danou regulaci a do níž bychom mohli umístit co nejoptimálnější počet bytů. Okolní zástavba a prostředí byly inspirací pro objem novostavby. Existující protipožární zdi předurčily hmoty dvěma způsoby: na jedné straně charakterizují místo, na druhé straně člení formy a budovy – a tak se jejich dokončení stalo jedním z úkolů. Namísto stavění objektu stranou (sama o sobě), jsme do daného místa doplnili formu.

Hodnota místa — Na formy a objemy okolních budov jsme reagovali pozorně a citlivě. Tento způsob práce nám dal šanci doplnit v širším smyslu nový objem budovy: Začlenili jsme blok, který obklopuje parcelu. Novostavba jednak kryje požární zdi, na druhou stranu je nový blok evokuje. Nová hmota okolní stavby dokončuje, zároveň však se odlišuje materiálem.

Zvýšení hodnoty — Naše kancelář měla vytvořit rozvojový plán místa, sousedních bloků a jejich širšího okolí. Začleněná forma stavby generuje vnitřní zahradu, jež vizuálně propojuje ulici a vnitřní prostor nového bloku. Kromě zprostředkování zážitku ze zeleně, toto řešení také umožňuje pronikání přirozeného světla – přivádí denní světlo do vnitřní ulice a bytů. K této vnitřní zahradě jsme také navázali veřejné prostory, což posiluje jisté hodnoty a obohacuje jednoduchou funkci bydlení. Využili jsme výhod místa a vytvořili dvě střešní terasy, jež nabízejí vyjímečné panoramatické výhledy na město a na Gellert-hill. Zeleň a další designové prvky vytvářejí souvislou zahradu ve tvaru písmene L a také veřejná prostranství, které zároveň oddělují i propojují dva bloky nové budovy.

Dispozice vnitřních prostor — Jasná, nekomplikovaná podélná forma propojuje všechny funkce (byty, parkování, veřejné prostory). Tato forma a zvolená konstrukce umožňují flexibilitu v organizaci funkcí, především co se týče dispozice bytů.

Udržitelnost a funkčnost — Kromě využití soudobých stavebních metod jsme se skrze volbu odolných materiálů s dlouhou životností zaměřili na udržitelné principy. Objekt svými proporcemi navozuje eleganci a vyváženost, dodržuje měřítko a využívá vnitřní prostor; zároveň je řešen funkčně a hospodárně. Odhad nákladů byl spolu se stavebním plánem během procesu navrhování průběžně kontrolován.

Upřesnění ploch — Z celkové užitné plochy 4150 m²: celková plocha bytů 2065 m², celková plocha chodeb 825 m², celková plocha kanceláří a obchodů 330 m².

Projekt získal v roce 2009 ocenění Ugo Rivolta European Architecture Award a byl také finalistou soutěže Mies van der Rohe Award.
Péter Kis
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 06.01.11
Návštěvnost: 58152 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Social housing Pavel Nasadil 09.01.11 10:37
Kedves Paul túlepitészmérnők 09.01.11 17:17
balcony looks great bakl 13.01.11 08:05
Splendidní! Milhaus 13.01.11 13:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.