Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce usedlosti Ladronka

Autor: Šafer Hájek Architekti | Petra Čížková, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Oldřich Hájek, Tomáš Pavlík
Spolupráce: Olga Rosová, Martin Polách
Projektant: AED PROJECT, a.s. | A. Marek, K. Chlupáč
Adresa: Tomanova 1, č.p. 1028, Břevnov, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Městská část Praha 6
Realizace: 2005

Usedlost se nachází v břevnovském parku mezi Vypichem a Strahovem, podél ulice Tomanova. Park je využíván veřejností k sportovně rekreačním účelům. Statek Ladronka je položen na hraně náhorní plošiny a jižního svahu, který padá směrem k Motolu a Homolce. Východní a jižní strana statku nabízí krásné pohledy na jih Prahy. Hlavní pěší osy parku se křižují v těsné blízkosti usedlosti. V původním stavu existoval pouze jeden vstup do bývalé usedlosti ze severní strany. Všechny objekty se nacházely ve zcela dezolátním stavu.

Cílem architektonického řešení je zachovat stávající charakter a formu usedlosti Ladronka a zároveň umožnit v tomto souboru staveb sportovně-rekreační a kulturně-společenskou funkci požadovanou zadáním investora.
Architektonické řešení z provozních důvodů propojuje některé části stávajícího objektu mezi sebou a zároveň umožňuje větší optické i funkční otevření usedlosti směrem k okolnímu parku. Pro dosažení tohoto cíle obnovili autoři západní a východní vjezdy / brány do areálu na místě původních, později zazděných. Dále autoři vložili do stávajícího souboru staveb nové prvky:
— výrazně prosklený objekt půjčovny sportovního vybavení napojený na novou recepci s občerstvením, restauraci s bowlingem v 1. NP a schodištěm na zařízení pro veřejnost v 2. NP. Tento nový prvek je navržen jako nekompromisně soudobý s maximálním prosklením v přízemí a s obkladem z šedých velkoformátových desek.
— skleněný prvek spojovacího krčku, který spojuje recepci - občerstvení s restaurací a bowlingem na jedné straně a s WC, půjčovnou a schodištěm do 2. NP na straně druhé.
— budovu skladů v přízemí u stodoly, která dotváří pravidelnou formu dvora s obkladem z šedých velkoformátových desek
— ocelovou lávku spojující 2. NP barokní Ladronky s vyhlídkovou terasou nad novým objektem skladů
— ocelové schody spojující dvůr a vyhlídkovou terasu

Ve výtvarném scénáři rekonstrukce jsou vedle sebe vědomě postavěny stávající tradiční budovy s ponechanou křivostí zdí, nepravidelností okenních otvorů a rozmanitostí sedlových střech a nové prvky se zcela soudobým výrazem.
Nové prvky jsou v kombinaci skla, oceli a obkladu z velkoformátových desek. V konstrukci skleněných výplní jsou použity ocelové prvky vycházející ze zámečnického až kovářského zpracování válcovaných profilů. Skleněné výplně jsou lepeny přímo k těmto prvkům, aby bylo docíleno kontrastu moderní bezrámové zasklívací technologie a poměrně tradičního zámečnického řemesla. Konstrukční ocelové prvky lávky a venkovního schodiště jsou z válcovaných profilů.
Stávající objekty mají barvu přírodního štuku s výjimkou barokní Ladronky, která je doplněna červenou lazurou pilastrů a vodorovných pruhů a soklu podle nalezených fragmentů původních omítek.
Veškerá ocel konstrukcí skleněných výplní, rámů a výplní jednotlivých bran a konstrukcí lávek a schodů je opatřena tradičním grafitovým nátěrem v souladů se zámečnickým / kovářským opracováním. Velkoformátové desky obkladu půjčovny a skladů jsou v barvě tmavě šedé. Veškeré oplechování je provedeno v šedém přírodním zinku. V protikladu k barevnému řešení stávajících budov vycházejícímu z přírodních materiálů (štuk, pálené tašky) jsou všechny nové prvky v barevném scénáři šedé, od nejsvětlejší (přírodní zinek) až po nejtmavší (grafit). Výplně bran jsou buď v přírodním dřevě, nebo také v grafitem ošetřeném velkoformátovém obkladu z plechových desek.

V roce 2010 realizovala kancelář Šafer Hájek Architekti ve dvoře usedlosti projekt zimní zahrady.

Projekt
Fotografie
Filip Šlapal
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 28.12.10
Návštěvnost: 55919 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.