Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
 picture
Autor: Herzog & de Meuron
Adresa: Baselstraße, Laufen, Švýcarsko
Web: www.ricola.ch
Realizace: 1986-87, 1990-91

Ricola je společnost, která se zabývá produkcí bonbónů a medikamentů z léčivých bylin. Firemní ústředí, stejně jako výroba, se nacházejí v městečku Laufen.
V druhé polovině 80. let se rozhodlo představenstvo Ricoly vybudovat nový automatizovaný sklad. Základem skladu je zakladačový systém o rozměrech 60 x 26 x 17 metrů. Úkol architektů spočíval v designu kapoty tohoto zařízení. Herzog s de Meuronem nechodili pro inspiraci daleko a nechali se ovlivnit místní stavební tradicí. Motiv opeřené fasády okoukali u tradičních staveb pil, kterých je v podhůří Jurských Alp nepočítaně. Dřevěné peření nahradili současným materiálem - eternitem. Sofistikovaným návrhem zatepleného a větraného pláště docílili optimální vnitřní tepelné pohody skladu. Stavba se vznáší nad terénem, poněvadž podlaha skladu spočívá na rastru betonových polštářů - větraný pláště ve všech směrech.
Členění hmoty skladu vychází z tradice klasických městských paláců, kdy na soklu spočívá těleso stavby zakončené korunou. Sokl skladu je vyjádřen zhuštěním peření, koruna vertikálně osazenými krokvemi korunní římsy. Při členění fasády byl použit zlatý řez. Ryze moderní technologie tak získala klasicky navržený plášť.
Sklad bonbónů v Laufen je první stavbou, o které mohu bez uzardění prohlásit, že mi voní. Příjemné mentolové, citrónové, mátové a další vůně se linou z obřího flakónu. Šťastní skladníci prohánějící se na vysokozdvižných vozících po přilehlém prostranství se usmívají a respektují architektonické fanoušky bezpečně vykrouženými oblouky.
Mou jedinou výtkou je poněkud nepravdivý plášť stavby, který spíše evokuje skladování dřeva nebo kamene. O tom, že i tento rozpor si tvůrci uvědomili, svědčí vytříbenější mladší bratr skladiště v Laufen - zeleně mentolový sklad ve francouzském Mulhouse.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 28.01.03
Návštěvnost: 54075 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
ricola asrael 07.02.06 11:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.