Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Bonjour Tristesse

Autor: Álvaro Siza Vieira
Spoluautor: Peter Brinkert
Adresa: Schlesische Strasse 1-8, Kreuzberg, Berlín, Německo | mapa
Realizace: 1982 - 10.1983

Tento Sizův návrh na zástavbu nároží městského bloku v berlínské čtvrti Kreuzberg vznikl v rámci mezinárodního projektu IBA. Tvoří jej 46 bytů, z nichž deset slouží seniorům. V přízemí domu je pak restaurace a obchod. Projekt od počátku doprovázely spory, na něž musel Siza reagovat řadou pozměňujících návrhů: stavba byla navýšena o jedno podlaží, fasáda musela být zjednodušena, ale nejvíce změn se dotklo vnitřní dispozice. Kvůli splnění závazných předpisů o sociálním bydlení se muselo na jedno poschodí namísto plánovaných čtyřech velkých bytů vejít sedm malých bytů a počet schodišť byl snížen ze čtyř na dvě. Autoři se také museli zříci plánovaného sociálního zázemí s klubem seniorů. Přes všechny tyto zásahy se podařilo vytvořit architekturu, která citlivě zapadá do stávající struktury aniž by však slevovala ze svého  zamýšleného vzhledu. Jedním z dokladů, jak přísným připomínkováním úřadů musela budova projít, je uniformní fasáda s téměř brutálním okenním rastrem, který se Sizovi podařilo zachránit lehce zakřiveným tvarem a povytaženou atikou na nároží. Z nápisu Bonjour Tristesse“, kterým se architekti původně vtipně trefovali do neutěšeného rastru oken se nyní stal oficiální název této nárožní stavby.
Autor: Petr Šmídek, 09.11.10
Návštěvnost: 32003 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.