Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Konečný dřevěný dům

Autor: Sou Fujimoto
Spolupráce: Hiroshi Kato
Adresa: prefektura Kumamoto, Japonsko
Projekt: 2005-06 Realizace: 2007-08
Zastavěná plocha: 15 m² Plocha pozemku: 89 m²

Během navrhování jsem měl na mysli primární dřevěnou architekturu, kterou tvoří bezmyšlenkovité kladení řeziva o průřezu 350mm na sebe.
Řezivo je neobyčejně mnohostranné. Právě díky své všestrannosti se u běžné dřevěné architektury řezivo odlišuje podle svých funkcí na různých místech stavby: sloupy, trámy, základy, obvodové stěny, vnitřní zdi, stropy, podlahy, izolace, vnitřní zařízení, schody, okenní rámy. Nicméně, když je dřevo opravdu tak univerzální, tak proč nevytvořit architekturu, která by podle jednoho pravidla splňovala všechny tyto funkce. Představoval jsem si nový druh prostoru, který upřednostňuje prvotní podmínky harmonického objektu před různými funkcemi a členěním. Nejsou zde žádné dělící podlahy, stěny ani stropy. V prostoru, který jsem měl na mysli, se v různých situacích stává z podlahy židle, strop nebo stěna. Výškové úrovně podlahy lze chápat různě podle postavení uživatele. Lidé jsou rozmístěni v trojrozměrném prostoru. Místo se chová jako amorfní krajina, kde získáváte z různých vzdáleností zcela nové zkušenosti. Obyvatelé v těchto zákoutích objevují nová využití, než aby se řídili předem stanovenými pravidly.
Tento bungalov již nezapadá do kategorie dřevěné architektury. Jestliže je dřevěná architektura pouze něco vytvořeného ze dřeva, pak v tomto bungalovu dřevo překonává tyto architektonické postupy a přímo se stává místem, kde “lidé žijí“. Jde o způsob existence podobný prvotním podmínkám před architekturou. Spíše než o novou architekturu, se v tomto případě jedná o nový počátek, nové bytí.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 07.11.10
Návštěvnost: 62979 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
no... parádní pracovna V K 08.11.10 10:26
architektura + interier + design + originalita + hra Martin Laho 08.11.10 20:11
male? hivar 22.11.10 09:04
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.