Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kulturní a kongresové centrum

Autor: Jean Nouvel
Adresa: Europaplatz 1, Lucern, Švýcarsko | mapa
Web: www.kkl-luzern.ch
Realizace: 1992-99

Lucern je krásné historické město na břehu stejnojmenného jezera. V pozadí jsou vidět horské masivy (ty jsou ostatně ve Švýcarsku vidět skoro všude). Autobus zastavil v uctivé vzdálenosti od kongresového centra. Vystoupil jsem do zimní plískanice hustého deště se sněhem a zvolna se blížil k objektu mého zájmu. Tu jsem si uvědomil, že už na mě neprší, přestože jsem ještě dobrých třicet metrů od baráku. Při mém prvním setkání s touto stavbou jsem byl doslova šokován. Říkal jsem si: "Je to vůbec možné vykonzolovat tak obrovskou střechu?" Dnes už vím, že to možné je. Chvíli jsem stál pod tím super-kšiltem, a rozdejchával jsem tento odvážný kousek francouzského architekta. Před ocelovým mágem Jeanem Nouvelem smekám klobouk - či spíše kšiltovku. Přesah střechy v podélném směru je 32 m a v maximálním místě na diagonále činí dokonce 45m ! Střecha tak sahá až nad vodní hladinu jezera a objekt se v ní odráží. Je-li klidná hladina, tak z protějšího břehu lze vidět toto třpytivé impozantní dílo i s velkolepým odrazem na hladině. S vodou je pracováno i uvnitř objektu. Venkovní vodní hladina v několika místech plynule přechází do vnitřního prostoru. Jezero je tak doslova taženo do vnitřní dispozice kongresového centra.
Kulturní a kongresové centrum obsahuje: foyer, koncertní sál, střední sál, kongresové centrum, kavárnu s výhledem na jezero, vstupní prostor do muzea a muzeum. Kromě oceli, a hliníku je v parteru pracováno i s lepeným sklem - coby nosným prvkem. Objekt je ze všech stran velmi působivý a efektní. Bohužel je ale běžným automatem absolutně nefotografovatelný, ale lepší něco než nic. Kdo chce vidět na vlastní oči největší kšiltovku na světě ať jede do Lucernu!

Literatura

Zdroj: Jan Májek, 2001
Vložil: Jan Kratochvíl, 06.08.09
Návštěvnost: 69050 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.