Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dočasná divadelní tribuna

Autor: noncon:form | Roland Gruber, Peter Nageler
Spoluautor: Justin & Partner
Adresa: Hauptplatz, Haag, Rakousko | mapa
Investor: Haag Kultur GmbH
Náklady: 305 000 Euro Projekt: 12.1999
Realizace: 05-07.2000 Užitná plocha: 350 m²

Od Divadelního léta 2000 se může hlavní náměstí v Haagu chlubit v teplých měsících zvláštním rudým kostýmem. Místní divadelní spolek přišel v roce 1999 s plánem vybudovat v létě na náměstí pod širým nebem jeviště s tribunou pro cca. 600 návštěvníků. Snadno složitelná a rozložitelná konstrukce měla být odolná vůči povětrnostním vlivům, aby se mohla odehrát představení bez ohledu na počasí. Celkové zastřešení náměstí však nebylo z finančních důvodů dokončeno.
Místo toho byly k malé soutěži přizvány tři architektonické kanceláře, mezi nimiž byl také mladý tým noncon:form, který se svojí tříposchoďovou tribunou zakázku získal. S novými podmínkami (orientace hlediště se otočila o 90º, více než stoletá nádrž pod náměstím neumožňovala žádné velkoplošné zatížení, ale jen bodové) se také podstatně změnil tvar a konstrukce venkovního jeviště a přispělo k otevřenější formě. (Architekt Roland Gnaiger přirovnává tuto stavbu ke vzácné orchideji, jinde se zase mluvilo o dobrosrdečném obřím hmyzu, já se však připojují k předimenzované sešívačce na papíry.)
Diváci sedí ve dvou úrovních nad sebou, horní dramaticky stoupající tribuna je vzepřena dvěma lepenými vazníky. Přístřešek tribuny chrání z velké části také parket. Celá konstrukce spočívá na dvou do země zapuštěných základových bloků, které jsou mimo divadelní sezónu zakryty. Jednotlivé stavební díly divadelní tribuny přezimují ve speciálně navrženém přístřešku. Vstup pro publikum je ve tvaru jednoduchého stavebního lešení stojícího zezadu tribuny “s přetíženou přední částí“, z vyšších řad se nabízí zcela nové pohledy na barokní soubor hlavního náměstí, které je začleněno do letní scény.
Tribuna se s úžasnou rychlostí stala přechodným symbolem Haagu a začlenila se do kulturního “repertoáru“ města. Všichni účastníci – občané, úřady, iniciátoři, projektanti a řemeslníci – ukázali vzácný příklad kulturní angažovanosti jako stoupenci, kteří pokládají dočasné obsazení náměstí za kulturní devizu. Ocenění jako například Cena pro stavebníka roku 2001 (Bauherpreis 2001) na sebe nenechalo příliš dlouho čekat.
Gabriele Kaiser, AzW
Autor: Petr Šmídek, 07.10.10
Návštěvnost: 36332 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.