Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření muzea umění

Autor: Gigon/Guyer Architekten | Annette Gigon, Mike Guyer
Adresa: Museumstrasse 52, Winterthur, Švýcarsko | mapa
Web: www.kmw.ch
Realizace: 1994-95 Soutěž: 1993

Architekty neoklasicistního Muzea umění ve Winterthuru byla dvojice Rittmeyer & Furrer. Další dvojice Gigon & Guyer vyhrála v roce 1993 soutěž na jeho rozšíření. Realizací přístavby muzea umění získala instituce na několik desítek let další plochy pro prezentaci svých sbírek a dočasných výstav. Celá stavba je provedena jako provizorní konstrukce s co nejmenšími finančními náklady. S budovou starého muzea ji spojuje plechem opláštěný krček. Podobný motiv lze najít i na starší rekonstrukci muzea v Churu od Petera Zumthora.
Hmota přístavby je opláštěná chladivými skleněnými panely typu Copilit. Ty jsou osazeny do pozinkovaných profilů, z kterých jsou postavena i úniková schodiště. Interiéry prosvětlují šedové světlíky - podobně jako u muzea v Appenzellu přivádějí příjemné severní světlo. Nově vytvořená výstavní plocha o výměře 1.000 m² může být variabilně dělena. Minimalisticky používané materiály a formy vytvářejí decentní kulisu při vnímání uměleckých děl. Některé detaily odrážejí dočasný charakter díla a občas máte z domu "průmyslový" pocit. Rozšíření muzea umění bylo provedeno v rekordním čase a s velmi nízkými náklady.
Obzvláště dobře funguje průsvitný plášť v přízemí, které je zcela vyhrazeno pro parkování návštěvníků muzea. Zapadající slunce vytváří na betonové podlaze parkoviště nádherné efekty a vánek profukující pod výstavním sálem příjemně osvěží. Rozšíření Muzea umění je psychologicky nejchladnější budovou, jakou jsem doposud viděl. V kontextu působí jako obří kra ledu, která jednoho dne roztaje...

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 10.06.07
Návštěvnost: 48593 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.