Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrum Knuta Hamsuna

Autor: Steven Holl
Adresa: Hamsunsenteret, Hamarøy, Norsko | mapa
Web: www.knuthamsun.no
Investor: Nordland Fylkeskommune
Realizace: 1994-2009 Užitná plocha: 2271 m²

Knut Hamsun, nejinovativější norský spisovatel ve dvacátém století, vytvořil ve svém románu Hlad nové formy vyjdřování. Postupně pokračoval až ve svých dílech Pan, Mysterie a Matka země opravdu objevil moderní školu fikce. Centrum věnované Hamsunovi je umístěno nad severním polárním kruhem nedaleko vesince Presteid, Hamarøy nedaleko statku, kde spisovatel vyrůstal.
Centrum Knuta Hamsuna s rozlohou 2700 m² tvoří výstavní prostory, knihovna s čítárnou, kavárna, sál s možností filmové projece. (Hamsunovy spisy byly velmi inspiratní pro filmaře, což je zřejmé na více než 17 filmech podle jeho děl.) Centrum Knuta Hamsuna je koncipované jako archetypální a zesílená komprese ducha v prostoru a světle, zhmotnění Hamsunových znaků architektonickými prostředky. Koncept centra Knuta Hamsuna je definován “Dům jako tělo: bitevní pole neviditelných sil“. Dřevěný plášť je narušován neviditelnými impulsy pronikajícími skrze povrch: balkon “prázdný obal od houslí“ má fenomenální zvukové vlastnosti, zatímco balkon s vyhlídkou je jako “dívka s vyhrnutými rukávy leštící žluté okenní tabule“.
Řada dalších částí stavby využívá jako zdroj inspirace znovu interpretovaný místní lidový sloh. Mořený černý dřevěný plášť je příznačný pro velké dřevěné norské kostely. Dlouhá tráva na střešní terase reflektuje odlišným způsobem tradiční norské střechy z drnů. Hrubé nabílo natřené betonové povrchy se vyznačují diagonálně svítící paprsky vypočítané tak, aby se odráželi na určitých místech jisté dny v roce. Tyto podivné, překvapující a nebyčejné prostorové zážitky poskytují prostřednictvím světla a perspektivy výstavám v centru Knuta Hamsuna podnětný rámec.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 29.09.10
Návštěvnost: 53364 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.