Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Schlumberger Research Centre

Autor: Michael Hopkins
Adresa: Madingley Road, Cambridge, Velká Británie
Web: www.slb.com
Realizace: 1982-92

I. fáze 1982-85
Jednopodlažní křídlové objekty vědeckých studoven a laboratoří po stranách testovací vrtné stanice a sociálního vybavení pod průsvitnou membránovou střechou.
Ceny: RIBA National Awards for Architecture 1988, Civic Trust Award 1988, Financial Times Architecture Award 1985, Structural Steel Award 1988

II. fáze 1990-92
Dva volně stojící pavilonové objekty kanceláří, laboratoří a počítačových pracoven jsou spojeny průsvitnou membránovou střechou zastřešující novou vstupní halu.
Ceny: RIBA National Awards for Architecture 1993, Financial Times finalist 1993

Budova dokončena v 1984 leží západně od Cambridge. Je zajímavým příkladem užití teflonskleněné tkaniny. Tvar budovy vyplývá z její funkce jako zkušební zařízení pro naftové vrty a z přání po co nejbližším kontaktu mezi vědci odlišných oborů. Střední loď tvoří tři 24x18 m velká pole. Na západě a východě se dělí po pěti na kanceláře. Mezi segmenty leží vstupy. Budovy využívají topografii okolí: zkušební hala leží 2,5m níže než kanceláře a hlavní vstup. V jižní části se nachází zimní zahrada s kantýnou a knihovnou. Kancelářské lodě: každá loď sestává z pěti elementů postavených na Hopkinsově Patera-systému. Každý segment sestává z 5 kanceláří s modulem 3,6 m. Střešní konstrukce (rozpon 13,2 m) vynáší zavěšený střešní plášť. Vnější stěny kanceláří sestávají z dvojitě zasklených 3 m vysokých posuvných dveřích z izolačního dvojskla. 4elní stěny kancelářských křídel jsou z izolačních panelů. Strop z tvarovaných ocelových plechů pracuje jako ztužující prvek. Podlaha sestává ze sendvičových prvků. Skleněné vnitřní stěny jsou zvukotěsné kvůli hluku ze zkušebních vrtů. Vyjma základů byla celá budova smontována z hotových dílů suchou cestou. Nosná konstrukce: Střešní plášť visí na lanech, která jsou zavěšena na vnější ocelové konstrukci. Hlavními částmi této soustavy jsou příhradové věže s modulem 19,2 m. V podélném směru jsou rámy ztuženy rámovou příhradovou konstrukcí Střešní plášť sestává z průsvitných teflonskleněných vláken. Teflon nekoroduje a ani neztrácí své machanické vlastnosti vlivem UV záření. Jeho životnost je více než 20 let. Jednotlivé kraje tkaniny jsou přehnuty a svařeny. Hotová membrána je pomocí svorek připevněna na nosná lana. Tím může být membrána jednoduše napnuta. Inženýrské sítě laboratoří a kanceláří leží v šachtách pod podlahou. Hopkins použil v tomto projektu jako plášť svých patera-systém objektů kovové panely, které vynalezl Jean Prouvé.

I.fáze
II.fáze
I.fáze


Autor: Jan Kratochvíl, 05.08.05
Návštěvnost: 52762 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.