Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Poljanska cesta
Poslovno-stanovajska hiša Poljanska cesta

Autor: Janez Koželj
Adresa: Poljanska cesta 22, Lublaň, Slovinsko | mapa
Realizace: 1986-88

Architekt Janez Koželj navrhl tuto stavbu ve snaze odstínit tělocvičnu nedaleké školy od rušné ulice, což se mu podařilo téměř plochým domem s bytovými jednotkami v horních podlažích a prostorově komplexnějším obchodní parterem. Koželj však nebyl první, kdo se v Lublani setkal s podobným úkolem. V roce 1933 byl architekt Jože Plečnik postaven před podobný úkol. Na opačném konci stejné ulice se nacházel úzký trojúhelníkový pozemek, na němž Plečnik vybudoval slavný Žehličkový dům.
Koželj svým návrhem zdává hold slavnějšímu předobrazu. V době navrhování byl Koželj redaktorem časopisu AB: arhitektov bilten, jehož spolupracovníky byli také Vojteh Ravnikar, Aleš Vodopivec nebo Jurij Kobe, a kteří stáli za odstartování postmoderní etapy ve slovinské architektuře.
Půdorysný tvar domu vychází z nejoptimálnějšího využití pozemku s přijetím všech jeho omezení. Koželjův klínový návrh je opatrně vložen do cesty Poljanské ulice, která dům obtáčí. Návrh hledá výškovou rovnováhu stejně jako v kompozici mezi jasnými liniemi a oblou křivkou. Architekt se navíc musel vypořádat s dalšími komplikacemi, jakými byla stáčející se silnice a mírně se svažující pozemek. Kvůli výškovým nerovnostem v parteru jsou komerční prostory v přední části nižší, ale s postupným rozšiřováním také roste světlá a výška a v zadní části domu je vloženo mezipatro. Kvůli zvýšenému hluku z dopravy jsou obslužné místnosti bytů umístěny podél severní fasády směřující do ulice, zatímco obytné místnosti jsou směřovány na jih směrem do dvora. Stejně jako u Plečnikova návrhu představuje nejužší část domu jen zlomek fasády, který zabraňuje pohledům podél ulice a vytváří svůj vlastní prostor.
Stoupáním z Ambroževova náměstí se naskytuje podobný motiv žehličky jako u Plečnikova návrhu na opačném konci stejné ulice. Tuto postmoderní stavbu lze vnímat jako nejvýmluvnější příklad v Lublani oceňující architektonickou historii a znovu oživuje Plečnikovu tvorbu.
Autor: Petr Šmídek, 25.07.10
Návštěvnost: 32100 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.