Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Serpentine Gallery Pavilion 2010

Autor: Jean Nouvel
Spoluautor: Cecil Balmond
Adresa: Kensington Garden, Londýn, Velká Británie | mapa
Web: www.serpentinegallery.org
Projekt: 03.2010 Realizace: 10.07. - 17.10.2010

Tento rok – u příležitosti 40. výročí Serpentine – navrhl letní pavilon Serpentine Gallery světoznámý francouzský architekt Jean Nouvel. Letošní pavilon je desátou galerijní zakázkou z řady, která je světově prvním a nejambicióznějším architektonickým záměrem svého druhu. Zároveň se jedná o první dokončenou Nouvelůvu realizaci ve Velké Británii.
Zadání pavilonu se stalo mezinárodním polem k architektonickým experimentům a navazuje na dlouhou tradici pavilonů od největších světových architektů. Časová tíseň při zpracování zakázky – maximálně šest měsíců od vyzvání po dokončení projektu – vytváří v celosvětovém měřítku ojedinělý případ. Pavilon 2010 je založen na kontrastu lehkosti materiálu a dramaticky předsazené kovové konstrukce. Celý návrh je natřen živou rudou barvou, na hře protikladů, kontrastu se parkovou zelení. Barva odráží v Londýně tradiční telefonní budky, poštovní schránky a dvoupatrové autobusy.
Pavilon se skládá z jednoduchých geometrických tvarů, velké stahovatelné markýzy a nakloněné samostatné stěny, který spočívá 12 metrů nad trávníkem. Překvapující využití skla, polykarbonátu a látky vytváří variabilní systém vnitřních a vnějších prostorů, zatímco přednáškový sál bude v průběhu proměnlivého letního počasí hostit společenské a přednáškové akce Serpentine Gallery Park Nights.
Letní pavilon Serpentine Gallery bude sloužit jako veřejný prostor, kavárna a jako dějiště Park Nights, což je uznávaný program veřejných přednášek a společenských událostí, které každoročně přitahují až 250,000 návštěvníků. Navržený pavilon zdůrazňuje hravou myšlenku a zakomponování tradičních francouzských venkovních pingpongových stolů.
Letní pavilon se na trávníku před Serpentine Gallery otevře 10. července, kde zůstane až do října. Jean Nouvel bude o svém projektu letního pavilonu hovořit v pondělí 12. července v 17:00 hodin. Julia Peyton-Jones, ředitelka Serpentine Gallery, a Hans Ulrich Obrist, zástupce ředitele, o návrhu shodně říkají: „Je nám ctí, že můžeme každému v Londýně zprostředkovat Nouvelovo celosvětově uznávané dílo.“
Na projekt letního pavilonu Serpentine Gallery neexistuje žádný rozpočet. Vše je hrazeno pomocí sponzorských darů a následným prodejem dokončené stavby, což nepokryje více než 40% nákladů. Serpentine Gallery spolupracuje s řadou společností a jednotlivců, kteří umožnili realizaci tohoto pavilonu. U příležitosti desátého výročí je letošní podpůrný program organizován Arts Council England.
Serpentine Gallery

Literatura
 

Zdroj: Serpentine Gallery
Vložil: Petr Šmídek, 10.07.10
Návštěvnost: 45585 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.