Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna Ústavního soudu

Autor: Fandament Architects | Pavel Lazarov, Václav Kocián
Spolupráce: Veronika Franková
Adresa: Joštova 8, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 2010

Ústavní soud – instituce vážená a uznávaná, držící se vlastních zaběhlých a neměnných standardů, které jsou pro její zdi posvátné.
Sídlí v budově bývalého Zemského sněmu, kterou pro potřeby moravské sněmovny vybudovali v rámci výstavby brněnského okruhu po vítězství soutěži vídeňští architekti Anton Hofft a Robert Raschka. Rozsáhlá budova palácového typu byla postavena v letech 1875 až 1878 stavitelem Josefem Arnoldem za dozoru zemského stavebního rady Ullricha.

Záměrem projektu bylo vytvoření reprezentativního prostoru knihovny Ústavního soudu, s přístupnou galerií a sklepním skladem archiválií.

Knihovna se nachází v severo-západním křídle budovy bývalého Zemského sněmu s výhledem na Červený kostel. Zabírá 5 bloků v přízemí a 4 bloky v suterénu. Toto rozložení reflektuje funkční uspořádání – v suterénu jsou umístěny sklady knih a technologie vzduchotechniky. V přízemí budovy jsou dvě místnosti volného výběru – z toho jedna hlavní vstupní a druhá hlavně objemová s přístupem na internet.

Prostorový koncept do jisté míry reflektuje historickou stopu vloženého mezipatra, kterým zároveň řeší požadovanou kapacitu volného výběru. V hlavní vstupní místnosti nechává vyniknout dominantní trojici travé a vytváří tak vzdušný reprezentativní prostor. Ve druhé místnosti naopak vytvořil hlavní knihovní prostor volného výběru se schodištěm na galerii, přístup do sklepního skladu archiválií a v podobě PC pracovišť zpřístupňuje celý svět. Poslední místnost přístupná také z chodby slouží jako malá jednací místnost – případně salónek – sloužící nejen knihovně, nýbrž celému soudu.
Koncept standardu vychází z provozních potřeb státní instituce s ohledem na veřejné finance. Byly navrženy tři standardy – hlavní prostory – standard hodný veřejných prostor ÚS.
Patro galerií z černého plechu se zařízlo do bílého prostoru a jeho tmavý lakobelový podhled umocňuje zrcadlením objem fondu. Strukturální (nebylo realizováno) příčné stěny dávají tak vyniknout dvěma bílým tělesům, v podobě recepce a stěny schodiště jako důležitým prvkům pro orientaci návštěvníka. Všechen nábytek je navržen v české klasice – tmavší ořechové dýze. Interiér je doplněn detaily z kartáčované nerezi na níž jsou vylepeny popisy. K tomu odolná hvězdová parketová podlaha z běleného dubu dává prostoru noblesu a další elegantní detail.
Druhý, pro kancelářské prostory. Ten dostal typový nábytek ve standardu ostatních pracovišť a architekt zde zajišťoval pouze ideální dispoziční schéma.
Poslední standard – standard skladů a zázemí. Zde byl hlavní důraz kladen na maximální funkčnost za minimální náklady. Zde jsme se snažili jednoduchými architektonickými zásahy a levnými prostředky vytvořit funkční, ale zároveň decentní prostor. Nové konstrukce byly omítnuty, sanované klenby a stěny byly v kontrastu opatřeny pouze nutným sanačním nástřikem, strojovna VZT byla proti hlučnosti zakapotována zvukově izolační cetrisovou stěnou.

Nadčasový reprezentativní interiér v duchu tradic jedné z nejvýznamnějších institucí v republice. Zpřístupňuje fond v rámci soudu i odborné veřejnosti v památkově chráněném interiéru který prošel ostřížím zrakem brněnských památkářů.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 04.04.11
Návštěvnost: 66685 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pěkné, elegantní, decentní, čisté Honza 08.04.11 08:26
pochvala j.sasinka 08.04.11 21:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.