Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Obnova Kaple svatého Rocha

Autor: knesl + kynčl architekti | Josef Hajný, Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Jan Tesárek
Spolupráce: Nelly Komendová (stavebně-historický průzkum); Pavel Hladík (statika); František Pospíšil (statika ocelových konstrukcí); Miluše Pospíšilová (sanace vlhkého zdiva); Michal Obrtel (rozpočet)
Adresa: Mařatská hora, Jarošov, Uherské Hradiště, Česká republika | mapa
Investor: Městský úřad Uherské Hradiště
Náklady: 2 500 000 CZK Projekt: 2007-08
Realizace: 2009 Zastavěná plocha: 100 m²

Kaple sv. Rocha se tyčí nad vinohrady na vrcholu Mařatského kopce (345 m n.m.) nad Uherským Hradištěm, v katastru Jarošova, v místě s jedi- nečným výhledem na město a na rovinu kolem řeky Moravy směrem k Hodonínu. Byla postavena koncem 17. století jako pomoc k odvrácení božího hněvu a překonání morové epidemie, která sužovala město v druhé polovině roku 1680. V současnosti slouží především jako poutní místo k příležitostným bohoslužbách a slavnostem.

V průběhu zpracování projektu jsme zjistili, že se nejedná o kapli, ale že stávající objekt je torzem barokního kostela, jehož historie je poměrně pohnutá: v roce 1715 byla přistavěna věž s jedním zvonem, zcela dokončen byl až v roce 1740, avšak krátce na to, v rámci josefínských reforem v roce 1786, byl zrušen a odsvěcen. Poté byla rozebrána věž s předsíní a objekt sloužil jako prachárna pro městskou posádku. Od roku 1875 se začaly ke kapli konat pravidelné pouti. První památková obnova stavby byla provedena na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století a byla dokončena v roce 1931. Po druhé světové válce se kaple ocitla uprostřed vojenského prostoru a v průběhu dalších let byla silně poničena (městu byla armádou předána až roku 2003). Druhá obnova proběhla koncem šedesátých let, kdy kaple dostala víceméně dnešní objem a podobu. K završení této stavební etapy došlo v průběhu sedmdesátých let osazením soch do připravených výklenků a umístěním keramické trojúhelníkové mozaiky na průčelí (pravděpodobně z dílny Vladislava Vaculky).

Poslední, celkově již třetí rekonstrukce se soustředila především na celkovou stavební obnovu objektu s přihlédnutím k duchovnímu potenciálu celé lokality. Prostor kaple se opticky otevřel prosklenou stěnou v místě obnoveného vítězného oblouku, jež odděloval kněžiště od hlavní lodi. Prosklená stěna je chráněna zámečnicky zpracovanou, černě natřenou železnou mříží, která svou strukturou připomíná slovácké krajky; tento ochranný prvek umožňuje pronikání denního světla a zároveň větrání objektu v teplých dnech. Zatravněný předprostor kaple je vymezen zídkou z místního černo-žlutě žíhaného pískovce (kamenolom Bzová) v půdorysné stopě původního kostela, který bude nadále sloužit k pořádání svátečních bohoslužeb či jiných společensko-kulturních akcí.

V budoucnosti se má kaple stát centrem plánovaného přírodně-kulturního a rekreačního areálu Park Rochus.

Projekt
Fotograf
Tomáš Rasl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.07.10
Návštěvnost: 61543 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.