Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozlučková kaple Teharje

Autor: Arhitektura Krušec | Lena Krušec, Tomaž Krušec
Spolupráce: Matej Nolda, Miha Žargi

Adresa: Teharje, Celje, Slovinsko | mapa
Investor: město Celje
Projekt: 2005 Realizace: 2007
Užitná plocha: 160 m²Kaple se nachází na kopci uprostřed vesnického hřbitova s překrásnými panoramatickými výhledy do okolní krajiny. Architektonická kompozice z kamenných zdí o různých výškách obklopujících rozlučkovou kapli je navržena tak, aby bránila ve výhledech na stávající hřbitov a náhrobky, zatímco směřuje pohledy návštěvníků daleko za hřbitov na předně zmíněné přírodní kvality. Stěny jsou postaveny z místního pískovce, který pomáhal utvářet stavby v povodí Celje po dlouhá staletí. Kámen, který byl opracováván na místě, byl rozřezán uvnitř pohřební kaple pod světlíkem, takže pokud je vystaven slunečnímu svitu pod určitým úhlem, vytváří na stěnách dlouhé stíny a vytváří tak v interiéru neobyčejnou rozjímavou atmosféru.
Nejexponovanějším prvkem celé kompozice rozlučkové kaple je přesahující střecha zakrývající centrální plošinu a tím umožňuje pořádání rozlučkových obřadů i během nepříznivého počasí. Architekt chtěl zmírnit dojem z celkového objemu stavby, což je důvod, proč se hlavním dominantním prvkem stavby stala střecha vznášející se téměř beztížně na krytým náměstím.
Rozlučková kaple na hřbitově Teharje vytváří pomocí základních architektonických prvků jako podlaha, zeď a střecha příhodné místo ke vzpomínkám a přemítání. Společně s důrazem na výhledy do okolní krajiny a za použití zákonů přirozeného slunečního osvětlení se autor vyvaroval přímého navádění nebo oslovování návštěvníků, ale raději se pokouší navodil v rozlučkové kapli duchovní atmosféru pomocí abstraktních prvků, které jsou nezávislé na architektonické praxi.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 19.06.10
Návštěvnost: 46285 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.