Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Greenwich Street

Autor: Archi-Tectonics | Winka Dubbeldam
Spolupráce: Tanja Bitzer, Michael Hundsnurscher, Deborah Kully, Nicole Weve
Adresa: 497 Greenwich Street, Manhattan, New York, USA | mapa
Web: www.greenwichstreetproject.com
Investor: Take One LLC, Jonathon Carroll
Realizace: 2000-04 Užitná plocha: 5946 m²

Projekt bytového domu na newyorské Greenwich Street od Archi-Tectonics pochází z roku 2004, má rozlohu 64000 čtverečních stop a leží jen pár bloků míst, kde se řeka Hudson setkává s městem. Se čtvrtí West Village na severu, Soho - centrem módy - na západě, a TriBeCa, kde se průmyslové stavby proměnily v lofty, na jihu je projekt Greenwich Street místem setkání tří významných kulturních oblastí ve středu města. Návrh musel počítat také se zakomponováním zrenovovaného skladiště do nové stavby vytvářející zajímavé prostředí k práci i životu těžící ze svého kontextu.
Projekt začal rekonstrukcí opuštěného šestipodlažního skladiště a následoval výzvou spojit jej s moderní stavbou, přinášející skladiště nazpět do života s obývajícími pokoji, uměleckými galeriemi, tělocvičnami, lázněmi, projekční místností, vinným sklepem a dvoupatrovým penthousem. Archi-Tectonics získali povolení od New York City Board of Standards and Appreals na změnu využití skladiště pro bytové účely. Výsledný návrh tvoří jedenáctipodlažní skleněná konstrukce obalená kolem starého cihlového skladiště, slučování minulosti se současností.
Důležitým prvkem celého návrhu se stala řada balkonů mezi oběma stavbami, na tuto část se architekti dívají jako na záhyb mezi starým a novým. Z místa styku se také stalo hlavní komunikační jádro vytvářející uvnitř samotného konceptu Archi-Tectonics interaktivní prostředí, ale také prostřednictvím balkonů mezi ulicí a soukromým životem uvnitř.
Stavební program stavby je rozdělen do části s více veřejnými zónami jako například galerie v přízemí, která láká místní obyvatele stejně jako řádu umělců v SoHo a pokračuje bytovými jednotkami ve vyšších patrech. Nejvíce soukromí poskytují dva dvoupodlažní penthouse s vlastními střešními terasami v nejvyšších poschodích. Bytové jednotky tvoří horizontální loftové prostory s výškou stropu jedenáct stop (3,30m), které jsou v protikladu k vertikálně programované stavbě. Jedinými příčkami v bytech jsou koupelnová jádra. Některé jednotky mají navíc krby a terasy.
Když bylo vydáno rozhodnutí k využití pozemku na bydlení, muselo se vzít v úvahu pravidlo o ustupování horních podlaží směrem od ulice. Archi-Tectonics přistoupili k návrhu opláštění okny, které „nahrazují tradiční horizontální rovinu městské zástavby diagonálním povrchem rozdvojujícím fasádu. Začleňuje přísná pravidla pro vertikální ustupování budov do nové vertikální krajiny, který ohýbá a kroutí a jak stoupá dodává každému interiéru jiné výhledy.“ Pro obvodový plášť byly použity horizontální hliníkové lamely, modrozelené dvojité zasklení a volně stojící svislé ocelové sloupy.  V uliční úrovní se fasáda obrací směrem do stavby a vytváří přívětivé vstupní prostory.
Projektu na Greenwich Street se podařilo úspěšně vytvořit přechod z ulice do veřejného vnitřního prostoru vedoucího přes centrální jádro do bytových jednotek. Loftové prostory starého skladiště byly proměněny na prostorné ateliéry sloužící okolní umělecké komunitě. Pro obyvatele dosahuje v interiéru propojení s minulostí i současností a pro návštěvníky totéž zase prostřednictvím exteriéru.
Projekt
Fotografie
Štěpán Vrzala
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.05.10
Návštěvnost: 44682 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.