Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Galerie a ateliér Brunnenstrasse 9

Autor: Arno Brandlhuber
Spolupráce: Markus Emde, Thomas Schneider
Adresa: Brunnenstrasse 9, Berlín, Německo | mapa
Web: www.kow-berlin.com
Náklady: 1 100 000 Euro Realizace: 2007-09
Užitná plocha: 1100 m²

Pragmatická poezie
Na místě ještě nedávné proluky nyní na Brunnenstrasse 9 vznikl architektonický experiment, jaký by se dal v Berlíně s jeho kamennými fasádami jen stěží předpokládat. Časopis archplus věnoval stavbě, v níž také autoři sami působí, mnoho stránek a položil spousty otázek. Jinde by snad tato nekonvenční stavba nevzbuzovala takovou pozornost jako v Berlíně. Nad sklepem s výtahovým jádrem, které zůstalo z původního stavebního záměru z 90. let, vybudovali architekti – Arno Brandlhuber jako architekt a investor s ERA (Markus Emde, Thomas Schneider) – funkční a esteticky flexibilní dům z pohledového betonu se zavěšenou fasádou, skleněnými díly ze skla a částečně z polykarbonátových desek. Fasádní prvky mohou být měněny podle potřeby. Výškové odskoky jednotlivých úrovní vzbuzují přes fasádu zvědavost poznat hlouběji vnitřní prostor a je z nich cítit snaha přizpůsobit se výškou pater sousední zástavbě po pravé i levé straně.
Dům je navržen k různému využití; v současnosti suterén, přízemí i horní patro slouží jako umělecká galerie, která od středy do neděle láká svou doširoka otevřenou branou kolemjdoucí dovnitř. Přízemí domu tvoří poloveřejný prostor. Schodiště na zadní stěně domu je pouze dočasné – neměl by ho využívat žádný z budoucích nájemníků horních podlaží a lze jej bezproblémově odstranit. Stavba si zachovává hrubé rysy s venkovními rozvody technických instalací i sanitárním vybavením. Surový výraz však v žádném případě nepůsobí odpudivě, ba právě naopak: člověka okamžitě vtáhne a nabídne mu úplnou volnost.
Na dvorním průčelí překvapuje venkovní únikové schodiště – výsledek tuhého vyjednávání se schvalovacími orgány. V blízké době bude doplněné zábradlím vypleteným nerezovými lany a půjde využít k daleko více věcem než jen úniku, kdo ví před čím. Ve dvoře stojí další nový dům, jehož horní podlaží měly být dobře osluněné i v pozdním odpoledni. Z tohoto požadavku vznikla mezi protilehlým hřebenem a tímto horním podlažím linie utvářející střechu. Arno Brandhubed nazývá svůj způsob navrhování „pragmatickým“ - při všem tomto pragmatismu však dům na Brunnenstrasse působí příjemně hravě a experimentálně. Podobné domy lze v současném Berlíně spatřit jen vzácně.
Ursula Baus


Pragmatická poezie?
V centru Berlína na ulici Brunnenstrasse nedaleko Rosenthalerplatz vznikla nová stavba, která působí, jako by stále nebyla dokončena. Uvnitř se nachází galerie KOW (Koch Oberhuber Wolff) a již brzy také redakce časopisu 032c. Stavba, která vznikla na zbytcích nedokončeného projektu z 90. let, působí ve svém okolí plného starých domů tak krásně nevhodně. Architekt Arno Brandlhuber se nijak nebrání experimentům a podle Silke Hohmann „je jedním z nejzajímavějších architektů současnosti, poněvadž na teoretické a urbanistické otázky obratně nachází praktické odpovědi.“ Kdo do Brunnenstrasse jednou zavítá, okamžitě pochopí, co je tím míněno. Svěže poskládáno z betonových prefabrikátů, kde byla část zdánlivě vynechána, nakloněné roviny uvnitř i ve dvoře, nezvyklé venkovní schodiště, jasně čitelné materiály, …
Když je galerie mimo provoz, uzavřou se velká kovová vrata přístup, jinak je výstavní plocha velmi otevřená (návštěvník prakticky bezbariérově stane před uměním přímo z chodníku). Vylepené reklamní plakáty a grafitti brání v celkovém architektonickém dojmu. Dům, který je nedodělaný stejně jako celé město. Vtipný způsob “Berlin way of life“ se, alespoň po koncepční stránce, v architektuře hlavního města zatím ještě neprosadil. Co se architektury týká, tak Berlín není žádný místem otevřeným pro novinky. S domem na Brunnenstrasse 9  možná přichází čas na změnu.
fnart.org
Autor: Petr Šmídek, 21.05.10
Návštěvnost: 54405 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Duben 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.