Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lofty Yungay II

Autor: Rearquitectura | Antonio Menéndez, Cristian Barrientos
Adresa: General Mackenna 220, Valparaíso, Chile | mapa
Projekt: 2008 Realizace: 2008-09
Užitná plocha: 1366 m² Zastavěná plocha: 285 m²
Plocha pozemku: 418 m²

Lofty Yungay II jsou bytové domy situované na periférii města Valparaiso v Chile, které patří do světového kulturního dědictví.  Město, charakteristické hornatým terénem posetým barevnými domy téměř padajícími z útesu, je jedním z největších chilských přístavů v Tichém oceánu. I přesto, že se domy navzájem liší, společně vytváří harmonický dojem.
Pozemek leží na prudkém kopci, který se svažuje severojižním i východozápadním směrem. Východní fasáda na vrcholu kopce orientovaná do ulice spolu se západní natočenou k útesu tvoří dvě hlavní fasády těchto loftů.
Projekt byl vymyšlen tak, aby korespondoval s urbanizovanou krajinou charakteristickou malými barevnými domky. V objektu bylo požadováno 20 bytových jednotek, což by vyžadovalo zvětšení jeho objemu oproti okolním domům a velký zásah do kopcovitého terénu. Zároveň by mohla být narušena harmonie celého urbanistického konceptu.  
Z důvodu začlenění objektu do okolního prostředí byla stavba opticky rozdělena do menších objemů. Každý z bytů je individuální barevnou jednotkou umístěnou v odlišné výšce, aby lépe korespondoval se svažitým terénem. Zadní fasáda jednotlivých bytů, která je mírně natočena, zvýrazňuje rozčlenění objektu do menších ploch. Přední fasáda je naopak rovná a kopíruje uliční čáru.  Na fasádu byly použity stavební prvky typické pro okolní historické budovy - vlnitý plech a velká dřevěná okna, doplněné prvky novými - vinylovými okny přes dvě patra a perforovaným plechem na garážových stáních. Dohromady tato kombinace podtrhuje  místní kulturní prostředí.
Interiérem prochází severojižním směrem tři úrovně chodeb, které mají kvůli svažitému terénu stupňovitý charakter. Horní chodba je osvětlena řadou světlíků, které počtem odpovídají barevnému členění fasády. V bytovém domě se nachází celkem 20 loftů. Chodba v úrovni -1 vede do skladu a do šesti dvoupodlažních bytů, každý z nich má malou zahrádku s výhledem do okolí. V přízemí jsou umístěny parkovací místa a tři jednopokojové byty. Konečně v úrovni +1 jsou vstupy do jedenácti třípodlažních loftů, každý z nich obsahuje střešní terasu s širokým výhledem na oceán. V domě je k dispozici 8 parkovacích stání.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jana Krčmářová, 10.05.10
Návštěvnost: 70208 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Hezounká hračka!... šakal 10.05.10 10:01
ty barvy! Klára 13.05.10 08:08
P? Martin Fabian 13.05.10 18:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.