Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Administrativní komplex na Lipském náměstí

Autor: Müller Reimann Architekten | Thomas Müller, Ivan Reimann
Adresa: Leipziger Platz 1-3, Berlín, Německo | mapa
Investor: Würtembergische Lebensversicherung / Sony
Náklady: 50 000 000 Euro Realizace: 2002-06
Soutěž: 2001 Užitná plocha: 29300 m²

V průběhu dlouhého období zrozená skladba Lipského náměstí nám sama ukázala, abychom velikost jednotlivých částí vystavěli na stávající parcelaci, přičemž každá hmota bude vyjadřovat svůj vlastní charakter a tvůrčím způsobem zapadat do přilehlého městského prostředí. Urbanistický aspekt této úlohy pro nás nespočíval ve ztvárnění jedné velké formy, ale v otázce jak budou jednotlivé části celého souboru reagovat svou specifickou situací v rámci projektu na městský prostor a jaký výraz by měly jednotlivé domy získat. Nakonec nám typologie samotných budov pomohla vyjádřit pevně danou potřebu rozdílnosti. Výraz každého domu je určen specifickým umístěním na pozemku. Tím se podařilo vyhnout libovolné fasádní typologii, která hrozí téměř vždy při vytváření rozdílných fasád na stejné půdorysné struktuře. Podobně jako u lidské tváře, vytváří stavba na základě obdobné nosné konstrukce odlišnou fyziognomii a dodává jednotlivým domům vlastní identitu, obraznost a výraz.
Svislé členění „Torhaus“ (vstupní budova, portikus) na rohu Postupimského a Lipského náměstí rovnoměrně obíhá kolem nepravidelného tvaru domu. Potvrzuje věžovitý výraz v čele, převádí jednotlivé fasádní roviny do sebe a sjednocuje je do velice neobvyklé geometrie.
Část „Stadtpalais“ (městský palác) je určena fasádou na jihozápadě Lipského náměstí. Rovnoměrně rozdělené velké okenní otvory se šikmo zkoseným ostěním dodává fasádě na poklidném a velkorysém výrazu.
Úzký „Kontorhaus“ (kancelářský dům) vytváří přechod mezi drobně rozkouskovanou zástavbou na jižní straně náměstí. Fasáda je rozdělena do tří širokých svislých polí, které dávají fasádě zasazené do úzkého prostředí na velkorysosti a přebíjejí štíhlý rastr kancelářských os. Dlouhý „Geschäftshaus“ (obchodní dům) na Stresemannstrasse vede přes ulici Planstrasse. Fasády pokračují stejně za roh. Také zde je díky rozdílným proporcím a změnám ve výšce parapetu zajištěn zcela odlišný výraz.
Müller Reimann Architekten
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.05.10
Návštěvnost: 47452 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Berlín? můra 06.05.10 08:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.