Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce vily U Hadovky

Autor: Jiří Špaček
Adresa: U Hadovky 3, Dejvice, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Ing. Petr Černý, Transsibre
Projekt: 2007 Realizace: 2009

Počátky vilové zástavby kopce Hanspaulka se datují do 20. let minulého století. Úroveň jednotlivých vil lze hodnotit ze dvou pohledů:  podle polohy  a podle kvality samotné stavby. Urbanistický koncept parcelace původních Hanspaulských polností a pastvin nabízel stavební parcely několika kategorií. Od nejlacinějších pro řadovou zástavbu na vrcholu kopce na rovině bez výhledu, přes parcely pro dvojdomy s výhledem na Troju, Šárecké údolí, Vokovice či Veslavín tedy s orientací na východ, sever a západ, až po rozlehlejší parcely pro samostatné vily s optimální jižní orientací s výhledem na Pražský hrad. Řešení jednotlivých vil většinou koresponduje s kvalitou parcel. Tedy na levnějších parcelách stojí domy tehdejší průměrné stavební produkce a naopak. Výše uvedené členění vilové zástavby Hanspaulky má samozřejmě řadu vyjímek. Vila U Hadovky 3 je právě jednou z nich.
Ačkoli se nachází na jižním svahu, tedy v oblasti s nejkvalitnější zástavbou, rozhodně zde nelze mluvit o stavbě, která by již v době svého vzniku odpovídala svou kvalitou mnohým vilám v okolí.
Důvodem zřejmě bylo i to, že se od samého počátku jednalo o okrajovou parcelu, sousedící s přízemními hospodářskými budovami u Velvarské silnice.
Vila měla dva dvoupokojové byty a jeden 1+1 v podkroví. Dvoupokojové byty byly orientovány rohovými okny na jihozápad a skoseným arkýřem na jih, kde přízemní hospodářská stavení nebránila volnému výhledu. Počátkem 60tých let minulého století dochází k demolici původní zástavby vesnického charakteru v jižním sousedství parcely a na uvolněných plochách podél dnešní Evropské ulice je postaven pětipodlažní blok bytového domu. Přestože se jedná ve své době o nadprůměrnou realizaci s výrazně strukturovanou jižní fasádou (arch. Polák), pozici okrajové Hanspaulské parcely to definitivně zpečeťuje.
Původní dispozice jednotlivých místností s výhledy na jih a jihozápad se stává problematickou. Většina oken z obytných místností je orientována na pětipodlažní zadní fasádu sousední bytovky. Základním nedostatkem vily se tak stává nedostatečné využití fasády východní k prosvětlení a otevření interiéru výhledům směrem k usedlosti, která dala této lokalitě jméno.
Ulice U Hadovky je tvořena jednou z pěti zelených os tvořících základní urbanistický koncept této vilové čtvrti.
Změna dispozičních úprav vily je proto vedena snahou tyto skutečnosti zhodnotit, především otočit výhledy z obytných místností směrem na východ do volného prostoru. Nejproblematičtější částí vily byla její půdní vestavba. Její maximální využití bylo proto jedním z hlavních požadavků investora a vedlo tak k vytvoření dvou ustupujících podlaží nepřevyšujících výšku hřebene původní valbové střechy. Vila tak získala několik zcela nových atraktivních výhledů směrem k Pražskému hradu.
Řešení povrchů nové, celoplošně zateplené fasády vily je do určité míry inspirováno materiály použitými na původní fasádě. Zachován je zde motiv rohových jihozápadních oken spolu s detaily v režném zdivu, na severní fasádě zůstává původní válcová hmota schodiště včetně zopakování "manšestrového" omítaného povrchu.
Rekonstrukcí několik let neobývané vily spolu s maximálním využitím podlahových ploch, byla zvýšena její užitná hodnota a zároveň posunut technický standard do současnosti.

Literatura

Projekt
Fotograf
Tomáš Balej
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 28.04.10
Návštěvnost: 68650 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
funkcia stavby? Róbert Zoľák 29.04.10 07:52
a je to opravdu lepší? pavlik.t 29.04.10 09:10
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.