Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Taliesin West

Autor: Frank Lloyd Wright
Adresa: 12621 N Frank Lloyd Wright Blvd., Scottsdale, USA | mapa
Web: www.franklloydwright.org
Realizace: 1937-38

Povstavší z pouště - Taliesin West

Zapadlý v poušti, zamlžený v oparu rozehřátého vzduchu, jehož teplota má něco přes 40°C. Slunce zde nezná slitování. Každá živá bytost touží po stínu. Zvrásněná drsná krajina, charakteristická trčícími komíny nahé horniny zbarvené do ruda, doprovází majestátní solitéry, kde nejznámější a nejčetnější z nich dosahují výšek šesti až dvanácti metrů a váží (napuštěné) přes deset tun. To je Taliesin West, dílo Franka Lloyda Wrighta, v Údolí slunce ve státě Arizona (300 km od Grand Canyonu). Vzdělání bylo součástí odkazu rodiny Wrightů. V roce 1886 jeho tety Jane a Nele Lloyd Jonesovy založily Hillside Home School (rodinnou školu) ve státě Wisconsin. Tato škola fungovala na principu spojené teorie a praxe, která se radikálně lišila od všech soudobých metod ve školství. Filosofie školy ovlivnila mladého Franka Lloyda Wrighta. Ten pro ni později navrhl nové budovy. Wright se přestěhoval do Chicaga v 19 letech, jeho učitelem a zároveň zaměstnavatelem byl Louis Sullivan. Jako osamostatnivší se nezávislý architekt začal vychovávat novou generaci mladých architektů ještě tradiční cestou, jakou poznal u Sullivana. V roce 1932 Wright se svou ženou Olgivannou založil vlastní školu pro šíření jejich filosofie a s jejich pojetím chápání architektury a designu. Škola, kterou nazvaly Taliesin West Fellowship, zajišťovala výuku v celé odborné šíři za plné integraci všech aspektů studentského života. K dosažení takovéto komplexní výuky vytvořili učební program, úzce propojený s Wrightovým architektonickým ateliérem a komunitou rezidentů v Taliesinu. Studenti, oslovovaní Wrightem učni, tak určitou část života trávili v symbióze se životním stylem jejich mistra.
Studenti přicházeli do Taliesinu ze všech koutů USA i ze zahraničí. Na počátku museli všichni přiložit ruku k dílu při budování Taliesinu. Pod Wrightovým vedením žáci a místní řemeslníci opravili a modifikovali budovy Hillsideské školy. Důraz při studiu byl kladen na ateliérovou tvorbu a konstrukci. Učni se však během studia zabývali hudbou, malbou, plastikou, filosofií a řemesly. Ze širokého výčtu nelze opomenout zahradničení a vaření. Po Wrightově smrti v roce 1959 se starší členové mistrova ujali odkazu organické architektury a založili společnost Taliesin Architects, Ltd. Učební program byl uznán státem Arizona v roce 1985 jako škola architektury.
Wrightova dlouhodobá posedlost pouštní krajinou se traduje od jeho první návštěvy v roce 1927, když byl pozván, aby pomohl se stavbou Arizona Biltmore hotelu ve Phoenixu jako konzultant a poradce hlavnímu architektovi stavby Albertu Chase McArthurovi. Mnohem důležitější bylo však setkání Wrighta s podnikatelem Alexandrem Chandlerem, provozovatelem hotelů. Chandler přišel za Wrightem s nabídkou, aby navrhl hotelový komplex San-Marcos-in-the-Desert. Wright začal na projektu pracovat v roce 1928. Tu zimu opustil Wisconsin se sedmi řemeslníky a rodinou a usadil se v táboře Ocotillo poblíž města Chandleru (založeného podnikatelem toho jména). Tento řemeslně do detailu provedený komplex postavený na dřevěných rámech se stal prototypem pro Taliesin West, který byl započat o deset let později, dlouho poté, co Chandlerův projekt hotelového komplexu San Marcos došel bankrotu po krachu na newyorské burze v roce 1929. Pozemek pro Taliesin West byl vybrán severozápadně od Phoenixu u města Scottsdale. Od roku 1938 Wright a jeho žáci z Taliesin North začali pravidelně dojíždět v zimních měsících do poušti, aby zde postupným rozvojem budovali nový areál.
Hlavní hmotu stavby tvoří zdivo z pouštního kamene vázaného na maltu. Zastřešení zajišťují rámy ze sekvojového dřeva. Mezi ně je vypnuto plátno, které rozptyluje silné intenzivní světlo z exteriéru na přijatelnou mez. Podélná osa komplexu je členěna výraznými příčnými kosenými rámy, které stavbě dodávají dynamičnost a lehkost. Celé měřítko stavby je mnohem šetrnější vzhledem ke svému okolí. Další kvalitou stavby je její materiálová skladba. Wright si zde vystačil se třemi bazálními materiály - kámen - dřevo - textílie. Zdivo z pouštního kamene je použité na podezdívku, terasy nebo na obvodové zdivo. Téměř mistrovský je nerušivý přechod z exteriéru do interiéru. Uvnitř jsou stěny ponechány „brutto“ v přírodním neomítaném provedení. Interiéry jsou doplněny v pojetí Arts and Crafts koberci, vlněnými textíliemi a keramikou, specielně navrženými pro tuto stavbu. Stavba je zasazena do krajinářsky upravené zahrady plynule přecházející do poušti. Wright zde měl jasnou snahu uvést stavbu do symbiotického souznění s okolní drsnou a panensky krásnou přírodou. Tomu se snažil napomoci mj. i zpochybněním tektoniky našikmením zdi , navozující dojem skalního útvaru charakterizující zdejší krajinu. Horizontální forma stavby je zde nejen více než účelná, ale zároveň vyjadřuje velkou dávku pokory před zdejší drsnou a surovou přírodou.
Literatura

Zdroj: Radovan Kovářík, www.archinet.cz
Vložil: Jan Kratochvíl, 04.08.07
Návštěvnost: 55484 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.