Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Památník transportu Židů z Ostravy do Niska

Autor: PROJEKTSTUDIO | David Kotek [DAD], Zuzana Sýkorová
Adresa: Nádražní, Přívoz, Ostrava, Česká republika | mapa
Projekt: 2009 Realizace: 08/2009 -02/2010
Soutěž: 2008

Před 70 lety, 18. října 1939, bylo z Moravské Ostravy odvlečeno na tisíc židovských mužů. Jejich transport na území nacisty obsazeného Polska byl prvním z nekonečné série, která provázela vraždění evropských Židů. Ke smutnému výročí byl 18. října 2009 na hlavním nádraží v Ostravě odhalen památník jako "památka obětem prvního deportačního transportu Židů v Evropě z Ostravy do Niska nad Sanem". Odhalení se zúčastnili ostravský primátor, zástupci Moravskoslezského kraje, různé ostravské společenské organizace, dále vrchní rabín Sidon, představitelé židovských obcí a organizací i Židé z Ostravy, žijících dnes v Izraeli. Památník byl vytvořen, aby připomněl, zanechal odkaz, pietní místo, kde je možné s odstupem času se nad krutými okamžiky minulosti alespoň zamyslet. Svým ztvárněním zároveň nikoho z volně pohybujících se osob na frekventovaném místě nádraží nenutí toto zamyšlení absolvovat.

Z urbanistického hlediska památník svým jednoduchým konceptem nenásilně upozorňuje na spojení konkrétního místa a konkrétního osudu lidí, událostí minulosti. Orientace památníku, tedy spojnice místa s pamětní deskou a samotného památníku, je shodná se směrem transportu do Niska.
Místo pro osazení památníku bylo vybráno s ohledem na současně projektované změny přednádražního prostoru v rámci akce "Estetizace přednádražního prostotu v Ostravě - Přívoze".  Po realizaci záměru bude mít památník kolem sebe více důstojného volného prostoru, bude upravena dopravní situace a umístění přechodů pro chodce, a památník již nebude v hlavním tahu pěších, jak je tomu dnes, v dočasném řešení.

Památník je tvořen šesti segmenty, šesti prostorově oddělenými částmi Davidovy hvězdy a pamětní deskou. Každý z šesti dílů hvězdy je na vlastní kovové podpoře, stojně, která je od části hvězdy barevně odlišená. Prvky, které tvoří hvězdu, jsou zlatavě zářící. Stojny jsou šedé, kovově stříbrné. Segmenty jsou kovářsky zpracované pruty a pamětní desku tvoří nakloněná kovová deska s informací o památníku. Jednotlivé části památníku jsou prostorově umístěny tak, aby se při pohledu od pamětní desky opticky spojily ve zlatavý symbol hvězdy. Právě z tohoto jediného místa je hvězda viditelná. Symbol hvězdy není na první pohled čitelný, nalezne jej pouze ten, který se zajímá, který hledá, a který se zájmem k pamětní desce přistoupí. Získá zde informaci a s pohledem kupředu pohlédne na šest symbolicky ztvárněných duší transportu, které mohou svou důstojností přimět k zamyšlení. Vzdálenost pamětní desky k prvnímu segmentu kompozice díla je v proporcích zlatého řezu, stejně jako vzrůstající vzdálenost mezi jednotlivými segmenty památníku. Na pamětní desce jsou umístěny pouze základní informace o pietním místu, doprovodné informace pro zájemce budou později instalovány v muzeu, které vznikne v přednádražním prostoru.

Při návrhu byl kladen důraz na esteticky nenáročný avšak silný výraz, jednoduchost a symboliku jednotlivých částí památníku i celkové kompozice. Materiálově a zejména povrchově různě upravené části památníku mají zvýraznit Davidovu hvězdu jako nezaměnitelný symbol židovství.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.04.10
Návštěvnost: 61164 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
versus Ústí Milan 22.04.10 07:55
ok stepan elias 22.04.10 12:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.