Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pařížské centrum designu a módy

Autor: Jakob+MacFarlane | Dominique Jakob, Brendan MacFarlane
Adresa: Quai d'Austerliz, Paříž, Francie | mapa
Web: www.cite-de-la-mode-et-du-design.fr
Náklady: 40 000 000 Euro Realizace: 2008
Užitná plocha: 20000 m²

Budovu pařížských přístavních doků tvoří dlouhá, štíhlá, železobetonová stavba postavená na přelomu minulého století. Původně sloužilo jako skladiště zboží, které sem po Seině dopravovaly lodě a dále jej pak rozvážely povozy nebo vlaky.
Město Paříž vyhlásilo soutěž, aby na tomto místě vznikla nová stavba s  kulturní náplní. Případné zachování stávající betonové konstrukce bylo na zvážení jednotlivých účastníků soutěže. Jakob+MacFarlane se rozhodli stávající budovu ponechat a naopak ji využít, aby ovlivnila vzhled nového projektu.Původní stavba vznikla v roce 1907 jako průmyslové skladiště Port of Paris a byla první železobetonovou stavbou v Paříži (Perretův dům na Rue Fanklin vznikl o čtyři roky dříve - pozn.překl.). Tříposchoďová konstrukce je pojatá jako řada čtyř pavilonů, každý 10 m široký a čtyřmi 7.5m dlouhými poli. Na výškové úrovní odpovídající Quai Austerlitz je 10m záliv dosažitelný přímo z ulice a s dalšími zapuštěnými částmi vyvýšenými přibližně o 1.25m, což usnadňuje ukládání a vykládání materiálu při transportu.
Koncept nového projektu využívá známé metody ''Plug-Over'. Hlavní myšlenkou tohoto projektu bylo vytvořit nový vnější plášť stavby, který by se v první řadě inspiroval tokem Seiny a promenádami podél obou říčních břehů. Nová fasáda zároveň chrání stávající konstrukci a vytváří novou vrstvu obsahující většinu veřejných komunikací a doplňkového programu, jako i přidává na střechu stávající budovy zcela nové patro.
Nový konstrukční systém vynášející obvodový plášť je výsledkem metodické deformace původního skeletu budovy doků. Pro vznik nového sytému odvozeného ze stávajícího stavu byla použita rozvětvená generativní metoda umožňující 'vyrůstání' nové stavby ze staré, podobně jako nové větve vyrůstají ze stromu. Obvodový plášť tvoří především skleněné panely, ocelová konstrukce, dřevěná plošina a zatravněná střecha.
Metoda 'Plug-Over' nevyužívá jen maximum ze stavební obálky, ale dovoluje kontinuální cestu srze celou budovu z nejnižší úrovně podél Seiny až na střešní platformu a zase zpět, jistým způsobem nepřetržitou smyčku umožňující stavbě stát se součástí městského prostředí.
Bohatý stavební program je soustředěný kolem designu a módy, včetně výstavních prostorů, Francouzského módního institutu (IFM), hudebních vydavatelství, knihkupectví, kaváren a restaurace.
Jakob+MacFarlane
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.04.10
Návštěvnost: 57050 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.