Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidence Sacre Coeur

Autor: 4A architekti | Jan Schindler
Spolupráce: Alejandro Flores, Ute Winnefeld, Ingrid Vurm Lermen
Adresa: Švédská, Smíchov, Praha, Česká republika | mapa
Investor: SATPO
Projekt: 2002-06 Realizace: 2007-09
Užitná plocha: 120000 m²

Koncem 80. let proběhla na řešeném území výstavba strahovského automobilového tunelu otevřeným výkopem. Tato drastická metoda zapříčinila v dané lokalitě demolici podstatné části stávající blokové zástavby. Tím se z původně fungující městské struktury činžovních domů stalo opuštěné místo, které spíše evokovalo industriální periferii než centrum města ležící uprostřed historických parků Sacre Coeur, Kinského zahrady a bývalého kláštera sv. Gabriela.
Z urbanistického hlediska je cílem revitalizovat původní myšlenku rezidenčního bloku dostavěním celé proluky ve tvaru písmene U. Stavební pozemky nepravidelného tvaru s převýšením cca 15 m jsou z převážné části tvořeny zastropením strahovského tunelu a krytu civilní ochrany. Technicky a časově náročné rešerše a průzkumy prokázaly, že zatížitelnost stávajících konstrukcí tunelu nadzemní stavbou je zejména v jižní části velmi limitovaná.
Hlavní architektonickou výzvu pro nás představovalo skloubení šikmé trasy tunelových tubusů s ortogonální logikou obytného bloku a zároveň nutnost optimalizovat počet pater dle možnosti založení spodní stavby.
S ohledem na tyto parametry a v souladu s naší představou o urbánním bydlení byla zvolena zástavba jedním kompaktním objektem jehož korunní římsa navazuje na dvě výškové úrovně ulic, a kopíruje přilehlý terén terasovitou střešní krajinou podél klesající atiky.
Tento jednoduchý hmotový princip využívá hlavní kvality místa s panoramatickými výhledy na město a do okolní zeleně pro téměř všechny byty.
Hlavním pohledovým akcentem je křižovatka u jižního rohu pozemku. Ve formě inverzní nárožní dominanty je zde prostor parteru ponechán volný s průhledem do zeleného vnitrobloku. Funkčně je tato vrstva vyplněna přechodovými konstrukcemi, které pomocí šikmých sloupů spojují diagonální průběh pilot kolem tunelu s vlastní obytnou stavbou.
Vnitřní uspořádání objektu je tvořeno pěti komunikačními jádry se třemi vstupy z ulice  a jedním vjezdem do společných podzemních garážích. V centrální části budovy se nachází společná recepce. Celková kapacita objektu je 103 bytových jednotek kategorie od 1+kk až 5+kk.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.04.11
Návštěvnost: 82923 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
OK Miro R 08.04.10 10:21
Parter Jiří Thiemel 14.04.10 08:25
otřesné Eva 14.04.10 11:28
evo bež už diskotovat na idnes mufna 14.04.10 11:55
Úsměvné! Jan Pavel 14.04.10 11:57
řešení nároží je vynucené Strahovským tunelem a 14.04.10 14:30
ach jo 26.04.10 18:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.