Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou

Autor: Emil Přikryl, Jiří Suchomel
Adresa: Pec pod Sněžkou, Česká republika | mapa
Soutěž: 1973

V roce 1973 jsme se s Emilem Přikrylem zúčastnili vyzvané urbanistické mini-soutěže do Pece pod Sněžkou, kde již tou dobou stál hotel Horizont. Úkolem bylo najít vhodné rozmístění pro další hotely, my jsme si však řekli, že se tam žádné další hotely stavět nemají a navrhli jsme uzavřít údolí asi kilometr dlouhou hmotou univerzálního objektu. Ten měl nahradit veškerou další rozptýlenou zástavbu v Peci, vstřebat davy automobilizovaných lyžařů a nabídnout jim všechno, co potřebují (bydlení, parkování, služby, indoorový sport, zábavu, restaurace atd.). Tímto řešením jsme chtěli dostat lyžaře přímo na sjezdovku a okolní krajina zachovat nedotčenou. Původní vesnice se měla v naší představě proměnit na skanzen pro potřeby společenského života. Přijíždějící auta měla mizet v našem superdomě do průběžných dvoupodlažních garáží. Nad nimi bylo navrženo v několika vrstvách bydlení a dole se nacházela obchodní pasáž, kterou po celé délce projížděla sedačková lanovka, vybíhající směrem ke sjezdovce na Liščí hoře.
záznam přednášky prof. Suchomela na FUA TUL v říjnu 2008

Geometrické praformy prokazují silnou vůli k existenci i v těch Přikrylových projektech, které se mašinismu Školky SIAL přece jen podobaly. Taková byla architektova díla v první polovině sedmdesátých let. Polyfunkční městské centrum v Peci pod Sněžkou (1972) chtěli Emil Přikryl a Jiří Suchomel zaklesnout do údolí Krkonoš na způsob vizí italské neoavantgardní skupiny Superstudio. Své neuskutečněné dílo autoři pojali jako lineární víceposchoďové město-dům s mnoha parkovišti a službami pro návštěvníky hor a současně jako "salámovou architekturu", jejíž podélné, všelijak zaoblené tělo by se podle potřeby dalo prodlužovat nebo zkracovat.
Rostislav Švácha: Energie geometrie
Emil Přikryl a jeho škola, Galerie Jaroslava Fragnera 1995, str. 42
Autor: Petr Šmídek, 30.03.10
Návštěvnost: 43246 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
parádní studie Thomas 30.03.10 11:00
to je pecka anarquitecto 06.04.10 18:52
zajímavé tomaspec 08.04.10 20:22
Těžká volba other 09.04.10 09:42
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.