Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Focs

Autor: Pezo von Ellrichshausen Architects | Sofía von Ellrichshausen, Mauricio Pezo
Adresa: El Venado nº 1130, San Pedro, Chile
Projekt: 2007 Realizace: 2008-09
Užitná plocha: 160 m² Plocha pozemku: 597 m²

Tento projekt splňuje obojí: je formálním cvičením i konstrukčním zahuštěním. Nabitý program domu pro rodinu se čtyřmi dětmi (pět ložnic, tři koupelny, obývací pokoj, ateliér, atd.) je vměstnán mezi pravidelné vnitřní jádro a maximální obvodovou stěnu, jakou jen umožnily stavební předpisy. Možnost budoucího rozdělení pozemku přispěla k rozhodnutí soustředit veškerý program do třípodlažního hranolu v nejvyšším bodě, aby šlo přehlédnou stromy ležící v nižší části pozemku.
Ložnice se nachází v prvním a třetím patře. Mezilehlá úroveň zarovnaná s venkovním terénem plní společenskou a shromažďovací funkci. Jednotlivé místností jsou kontinuálně uspořádány kolem svislého komunikačního jádra, které se spirálovitě proplétá bez zbytečných chodeb všemi místnostmi v domě. O vertikální komunikaci se stará tenký ohýbaný ocelový plech s dřevěnými stupni, které jsou zakotveny do středového jádra. Konstrukci tvoří jednolitý betonový blok obarvený nazeleno pomocí hydrofobního nátěru z oxidu měďnatého. Okenní otvory ve fasádě, které jsou rozmístěny podle orientace ke světovým stranám a potřebám jednotlivých místností, vytváří proměnlivě husté stěny obalující siluetu domu. Tato stěna je technicky vzato složena ze dvou samostatných železobetonových zdí (jedna z nich je nosná) s izolační vrstvou mezi nimi. Konstrukce probíhala na místě současným odléváním obou stěn. Majitelé domu, zapojeni do současného uměleckého dění, nám jednou ukázali zrezivělé a letité podstavce k pomníkům, které našli na jednom z místních náměstí. Odkapávající zoxidovaná voda, otiskla na povrchu unikátní přírodní kvality, které spočívají někde mezi nerostem a vegetací.

Literatura
 

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.03.10
Návštěvnost: 46810 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
fotky pj 06.04.10 09:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.