Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Wiener Gasometer

Autor: Coop Himmelb(l)au | Wilhelm Holzbauer, Jean Nouvel, Manfred Wehdorn
Adresa: Guglgasse / Esslinggasse, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.wiener-gasometer.at
Realizace: 1896 (Franz Kapaun), 1995-2001

Na konci 19. století bylo obvyklé, že velká města užívala plynu pro osvětlení veřejných prostranství a budov, odtud označení svítiplyn. Ve Vídni byla roku 1896 dokončena stavba 4 obřích plynojemů podle návrhu Franze Kapauna. Plynojemy sloužily svému účelu téměř 100 let. Jejich provoz byl ukončen s přechodem od svítiplynu k zemnímu plynu, a tak 20. května 1986 bylo skladování plynu v Simmeringu odzvoněno. Vzhledem ke kvalitám a poloze těchto čtyř dominant se začalo uvažovat o jejich dalším využití, kterého se gigaválcům dostalo v září roku 2001. Vítejte ve městě ve městě.

Gasometer A - Jean Nouvel
První z plynojemů dostal za úkol zrekonverzovat francouzský architekt Jean Nouvel. Rozhodl se neomezovat původní působení obvodového pláště a zastavil jeho obvod lehkou ocelovou strukturou, která se obrací do atria zastřešeného skleněnou kopulí. Dvě podzemní patra obsahují 183 parkovacích míst a rovněž je v podzemí umístěna stanice vídeňského metra. Další důvod pro zvýšení ceny bytů. Ve dvou přízemních podlažích se na ploše 5300m² rozkládá divize obchodů a služeb. Podél obvodu válce se nachází osmnáctidílná 12.patrová segmentová forma vyplněná byty. Koncepčně funguje plynojem A jako vstupní místo do území, což Nouvel vyjádřil akcentováním vstupu do metra. Skleněná kopule vypadá dobře.

Gasometer B - Coop Himmelb(l)au
Mí miláčci se jako jediní rozhodli doplnit stávající válcovou hmotu plynojemu o další prvky. Dovnitř dostavěly válcový objem, do podzemí situovali obří multifunkční halu, což byl pravděpodobně statický oříšek, a především představěli před vlastní hmotu plynojemu dekonstruktivistický štít. Plynojem B dodává celému souboru duch modernosti a pro věřejnost tolik potřebný interesantní prvek. Funkčně je stavba vyplněna byty a kancelářemi. V podzemí garáže, v přízemí obchody + podzemní multifunkční hala pro 3000 návštěvníků, která je navíc propojujícím podzemním prvkem všech gasometrů.
Na štítu byla použita obdobná fasáda jako u jiné vídeňské realizace tohoto ateliéru - obytné věže v Donau City. Modernost je tedy vyjádřena novým přístupem ke zdrojům energie, jak specifické u konverze stavby, která po 100 let pojímala zásoby plynu pro Vídeň... I z tohoto důvodu hodnotím konverzi "béčka" jako nejlepší.

Gasometer C - Manfred Wehdorn
Profesor na vídeňské technice funkčně vyplnil plynojem podzemním parkováním, přízemními obchody a 12 nadzemními patry s byty. Jediným zajímavým prvkem je určitě vnitřní arboretum.

Gasometer D - Wilhelm Holzbauer
Vyznavač postmoderny přistoupil k zastavění vnitřního prostoru poněkud odlišně. Dostavba se netočí kolem atria, tak jako u ostatních architektů, nýbrž je formována tak, aby rozdělila vnitřní prostor na 3 menší atria. V jižním atriu se nachází mateřská školka. Plynojem D neobsahuje obchodní plochy, ale mnohem více ploch administrativních a parkovacích. Byty v horních patrech nemohou chybět... Poměrně zajímavé zastavění posunuje "déčko" na pomyslnou 3. příčku mého žebříčku.


Gasometer A
Gasometer B
Gasometer C
Gasometer D
Gasometer A - řez
Gasometer B - půdorys
Gasometer B - řez
Gasometer D - půdorys
Gasometer D - řez

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 04.08.15
Návštěvnost: 106192 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.