Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Tiskárna Veenman

Autor: Neutelings Riedijk Architects | Willem Jan Neutelings, Michiel Riedijk
Spoluautor: West 8
Grafický návrh: Karel Martens
Adresa: Maxwellstraat 12, Heestereng, Ede, Nizozemí | mapa
Web: www.veenmandrukkers.nl
Investor: Veenman Drukkers
Náklady: 3 000 000 Euro Projekt: 1995
Realizace: 1997 Užitná plocha: 4000 m²

Nové sídlo tiskárny Veenman v Ede se skládá ze dvou částí: tiskárny s nezbytným skladem a kancelářskou částí. Pozemek leží v typické výrobní zóně mezi řadou dalších náhodně rozmístěných průměrných staveb, u nichž je kancelářská část pokaždé ztvárněna trochu jinak než výrobní hala. Abychom se vyvarovali tomuto tradičnímu dělení mezi bílé a modré límečky, tak jsme zvolili souvislou výšku fasády, která obaluje celou stavbu. Stavba je navíc uspořádána kolem vnitřní zahrady, z níž se nabízí vizuální kontakt mezi oběma zónami. Tato zahrada ve dvoře – navržená West 8 – vytváří protiklad k okolním obchodním stavbám a navozuje příjemné pracovní prostředí, které se navíc mění společně s ročním obdobím.
Fasádu tvoří tři části: černý betonový sokl, řada oken v tomto podstavci a horní prosklený pás. Za skleněnými panely je možné spatřit odrazivou vrstvu tepelné izolace. Zasklení je vloženo do jednoduchého rámu odvozeného z konstrukce skleníku. Sklo je potištěné texty od holandského básníka K. Schipperse (pseudonym Gerarda Stigtera) – o rozvržení písmen na fasádě se postaral Karel Martens.
Střecha má tvar písmene V. Profil odpovídá požadavkům, aby vedení bylo umístěno v nejvyšší části stavby. Kompaktní hmota je narušena ve dvou místech: u hlavního vstupu, který je zvýrazněn logem firmy, a v zadní části odbavování zakázek. Výrazný vstup společně s římsou ve tvaru písmene V vytváří pozoruhodný tvar, který je již z dálnice jasně rozpoznatelný.
El Croquis 94, Neuteling Riedijk 1992-99, s.142-51
Autor: Petr Šmídek, 21.02.10
Návštěvnost: 35238 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.