Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Blok K

Autor: NL Architects
Adresa: Funen Park, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Realizace: 2009-10

'Blok K' od NL Architects je součástí urbanistického areálu od Frits van Dongen. Trojúhelníkový pozemek s pěti sty byty se nachází mezi historickým centrem a v právě přestavovaného přístavu na východě Amsterodamu. Podél východního okraje probíhá dlouhý blok, který tvoří přes 300 bytů a kanceláří, čímž chrání obytné území před hlukem z přilehlé železnice. Uvnitř polosoukromého areálu se nachází šestnáct menších bytových domů rozmístěných v parku. Tyto menší objekty se liší výškou od 9 do 18 metrů. Blok K je jedním ze tří téměř čtvercových domů o rozměrech 31 x 28 metrů. Ve stavebních předpisech bylo vybudovat na pozemku dvě patra a třetí podlaží měly z poloviny tvořit střešní zahrady a terasy. Blok je rovnoměrně rozdělen na deset bytů; každý přibližně 630m³. Všechny byty jsou přístupné z uličky vedoucí napříč celým domem. Tento 'mini kaňon' zbavuje fasádu od povinnosti mít na čelní straně různé odkládací prostory a technické příslušenství, které musí být přístupné z veřejné části domu. Vstupní dveře se nachází vzadu; organizace domu je převrácená, takže 'vnitřnosti' domu jako vodoměry a plynoměry, chodby a schodiště v tmavých zónách bytů a fasády se mohou zcela otevřít světlu a výhledům do parku. Aby mohl v areálu vzniknout podobný dům, musela být hmota mírně zdeformována, přerozdělována na základě ortogonální mřížky, co nejvíce odsunuta od přilehlých staveb s diagonálním průhledem a orientací do volných prostorů mezi bloky. V místě dvou slepých fasád vzniká napříč domem veřejně přístupná zkratka.
Byty o velikosti přibližně 630 m³ jsou v domě různě natahovány a stlačovány - buď na výšku nebo na délku - ale sále si udržují stejnou velikost obestavěného prostoru. Typologické rysy zůstaly u většiny bytů stejně, ale přitom každý z nich je individuální s jedinečnou dispozicí od jednoho a půl až po čtyřpodlažní plochou od 132 po 185 m². Šířky domů se nyní pohybuje od 5 do 15 metrů, ale průměrně se pohybuje kolem 7,5 metrů.

Literatura

Zdroj: NL architects
Vložil: Petr Šmídek, 12.06.10
Návštěvnost: 70631 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Vlnobití 834276 18.06.10 10:58
Byty o velikosti přibližně 630 m³ brauer 23.06.10 15:11
Jednoducho hivar 04.08.10 11:59
schody, pořád schody derp 25.04.12 11:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.