Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce Richterovy vily

Autor: D3A spol. s r.o. | Jaroslav Zima, Sabina Měšťanová, Tomáš Prouza
Spolupráce: Milan Bulva, Lukáš Kutílek, Eva Macková, Lukáš Pinkava, Jan Přikryl, Bohdan Špaček
Adresa: Staré zámecké schody 6, Praha, Česká republika
Projekt: 2005 - 2008 Realizace: 2006 - 2008

Areál Richterovy vily, který je ve vlastnictví Správy Pražského hradu, je vymezen ze severu ulicí Na Opyši, na jihu Starými zámeckými schody a na východě stavbami tzv. Richterových domů.
Pozemek v minulosti sloužil jako reprezentativní zahrada s vinohradem. Richterova vila, původně klasicistní letohrádek, měnila způsob využití od obytné funkce až ke kancelářím ministerstva vnitra a vojenské ubytovací správy. Od devadesátých let 20. století nebyla stavba užívána.
Richterova vila zaujímá dominantní polohu na skalním ostrohu mezi Klárovem a Jelením příkopem. Jižní svah skály nad Starými zámeckými schody je známý jako tzv. Svatováclavská vinice založená již Karlem IV. Severní svah je oproti tomu hustě zarostlý a prudce spadá k ulici Na Opyši.
Unikátní je právě umístění vily na spodním konci ostrohu s výjimečnými výhledy na panorama Prahy a letohrádek Belveder. Na samotnou vilu je dominantní pohled ze serpentin Chotkovy silnice vybudované v roce 1832. Z této doby pochází i realizace klasicistního letohrádku.
Předmětem projektu byla rekonstrukce vily a návrh její přístavby pro restauraci, dále potom obnovení Svatováclavské vinice včetně umístění nových jednoduchých staveb, souvisejících s užíváním a provozem vinice.
Principielním přístupem k návrhu architektonického řešení celého areálu i vlastní vily bylo v maximální míře zachovat a obnovit původní stavby a konstrukce, očistit je od nevhodných úprav zejména z druhé poloviny 20. století a doplnit je podle potřeby novými prvky, které budou současné a jasně odlišitelné.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 18.04.10
Návštěvnost: 65360 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pěkné ! asterix 18.04.10 20:16
pěkné Honza 19.04.10 10:53
pekne mIkI_n 22.04.10 20:58
splet kompromisov Martin Boleš 23.04.10 08:59
1* Galaxian 23.04.10 09:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.