Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Administrativní komplex La Defense

Autor: UNStudio | Ben van Berkel, Caroline Bos
Adresa: Willem Dreesweg 14-24, Almere, Nizozemí | mapa
Web: www.eurocommerce.nl
Investor: Eurocommerce, Deventer
Náklady: 32 000 000 Euro Projekt: 1998
Realizace: 09.2001 - 02.2004 Užitná plocha: 22800 m²
Obestavěný prostor: 82618 m³

Obvodový plášť kancelářského souboru La Defense tvoří různobarevná odrazná fólie od firmy 3M. Fasáda domu, která obsahuje všechny barvy duhy, mění svou barvu a intenzitu v závislosti na denní době a místě pozorovatele. Chameleónská kůže má symbolizovat různorodé kancelářské využití uvnitř domu a dokonale vyjádřit iluzorní záměr a zvlnění stavebních výšek. Nejpůsobivější barevný zážitek však nastává ve vnitřních dvorech, které kontrastují s neutrálními hliníkovými panely vnějšího obvodového pláště.
Administrativní komplex se skládá ze dvou propletených bloků stojících na zvýšené platformě podzemního parkoviště. Při pohledu shora bloky připomínají do sebe zaklíněná písmena C a E. Do nádvoří vedou pouze dva hlavní vstupy. Z klikaté vnitřní 'duhové ulice' jsou pak samostatné vstupy pro jednotlivé nájemce, čímž se pro firmy zvýšila přitažlivost návrhu. Po obvodu celé stavby se jako stuha táhnou čtyři pásy oken, jejich proměnná výška však vytváří iluzi od tří do šesti podlaží. Některá z horních pater mají navíc místnosti přes dvě patra. Plynoucí hmota se přizpůsobuje různým potřebám nájemců kanceláří, racionální půdorysné schéma však zároveň pomohlo udržet nízké stavební náklady.

La Defense je kancelářská stavba ležící v zóně s menšími podniky, které jsou částečně obklopeny rodinnými domy. Obrys stavby sleduje nepravidelné hranice pozemku. Půdorysné schéma La Defense tvoří dvě hmoty, které se různí délkou i výškou. Vnitřní dvůr je zvýšený a nachází se pod ním parkoviště.
Fasáda obrácená do ulice je stříbrná, čímž splývá s okolním prostředím šedé cihlové zástavby. Obvodový plášť je přerušen na dvou místech, kudy se nabízí pohled na pestrobarevné fasády ve vnitřních dvorech. Vnitřní fasády jsou potaženy fólií, která byla vynalezena pro parfémové flakóny, ale nikdy nebyla použitá u staveb a v tak velkém rozashu. Výrobce fólie, kterým je firma 3M, byl ochotný na zakázku přistoupit pouze v případě větší objednávky, a proto byl povrch vnitřních fasád zvětšen.
Autor: Petr Šmídek, 21.12.09
Návštěvnost: 43470 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.