Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
SEG Apartment Tower

Autor: Coop Himmelb(l)au
Adresa: Wagramerstrasse-Kratochvilestrasse, Vídeň, Rakousko
Web: www.seg.at
Realizace: 1994-98 Výška: 60 m

60 vysoká obytná věž je zajímavá především jako příklad užití dekonstrukce na výškovém objektu. Architektem této stavby je známé dekonstruktivistické vídeňské duo Coop Himmelb(l)au. Společně s dalšími dvěmi obytnými věžmi a uličním bariérovým blokem s mateřskou školkou vytváří novou část Vídně - tzv. "Donau City".

Je zajímavé, jakým archetypem se rozhodli vídeňští radní vyplnit obytnou funkci. Výškové budovy jsou již od svého vzniku spjaty s tvrdě komerčním využitím, kdy motorem ženoucím stavbu do oblak byly drahé pozemky v centrech měst a snaha po co největším využití místa. Ve Vídni si však paradoxně mezi mrakodrapy hrají děti z přilehlé školky a namísto velkoměstského ruchu zde nalezneme poklidnou obytnou atmosféru. Vídeň je zkrátka fenoménem městského bydlení a tato forma v ní nemůže chybět.

Ale zpátky k domu. V něm se nachází na 20.patrech 70 bytů (plocha bytů se pohybuje v rozmezí 55m² - 130m²). Konceptem stavby, který měl pravděpodobně obhájit dekonstruktivistické choutky autorů, je reakce domu na okolní prostředí - stěny věže jsou seřezány podle dopadu slunečních paprsků a směru větrů. V praxi dochází k průniku dvou vertikálních forem, jejichž průnik je akcentován v koruně domu. Prix se Swiczinskym dokazují, že nezabředli ve formálním lámání hmot, ale že se zabývají i inteligencí svých budov. Inteligentní dvojitá fasáda objektu reguluje vnitřní mikroklima a byla posléze s úspěchem použita i na přestavbě jednoho ze čtyř plynojemů na Guglgasse. Skvělé detaily a především promyšlený provoz budovy řadí tento dům ke skvostům vídeňské architektury konce 20. století.

Autor: Jan Kratochvíl, 02.08.05
Návštěvnost: 51594 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.