Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plesové šaty
De Baljurk

Autor: Archipelontwerpers
Spolupráce: Coen Bouwmeester, Jaap Baselmans, Arjan Mulder, Niels Groeneveld
Adresa: Kettingstraat, Den Haag, Nizozemí | mapa
Realizace: 2005

Baljurk, což v holandštině znamená 'večerní oděv' nebo 'plesové šaty', se nachází v centru Haagu nedaleko novorenesanční De Passage (Herman Wesserta, 1885), která je na seznamu památek UNESCO a jejíž vybudování znatelně proměnilo urbanistickou strukturu Haagu. Před postavením pasáže vedla mezi ulicemi “Kettingstraat“ a “Achterom“ klikatící se cesta, což způsobil jednoduchý fakt, že “Achterom“ byla původně říčka. V pravidelném uličním rastru Haagu je toto organické tvarování zcela jedinečné. S dokončením pasáže byl tento plynulý přechod zredukován do pravého úhlu a projekt Baljurk se nachází přímo na jeho rohu. Podobně jako v každé části historického města se i toto místo skládá ze směsice různých stavebních slohů a typologií. Pro zdejší prostředí je netypický výskyt objektů ve stylu art-noveau. V uplynulých dvou desetiletích nebyla tomuto místu věnována dostačná péče. Hlavní ulice i postranní uličky se staly jedním z nejzpustošenějších míst v centru Haagu: slepá zazděná okna, graffiti na historických zdech a ve vzduchu se vznášející odér tabákového kouře a veřejných záchodků. V pravém slova smyslu šlo “odvrácenou stranu“ holandské královské rezidence.
Baljurk je součástí širší revitalizace městské čtvrti. Projekt se skládá z celkem osmi historických parcel. Za těmito fasádami se ukrývá osm jedinečných domů postavených na zvýšené platformě. Přičemž pod touto úrovní je naplánováno nákupní centrum. Sedm z osmi fasád byl pečlivě zrekonstrováno, aby odpovídalo charakteru místa před rokem 1880. Nová nárožní fasáda ze zářivé kovové síťoviny vznikla jako pocta místu. S vědomím, že se města stále proměňují, je nová digitálně rozvlněná fasáda vzpomínkou na secesní období.
Archipelontwerpers
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.09.13
Návštěvnost: 17330 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.