Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytný a kancelářský dům Wimbergergasse

Autor: Delugan_Meissl Associated Architects | Roman Delugan, Elke Delugan-Meissl
Adresa: Wimbergergasse 14-16, Vídeň, Rakousko | mapa
Projekt: 1997 Realizace: 12.1999-12.2001
Užitná plocha: 5700 m² Zastavěná plocha: 2600 m²
Plocha pozemku: 2900 m²

V blokové zástavbě centrální zóny rakouské metropole vyrostl v široké proluce velmi zajímavý dům. Architektonická kancelář manželů Deluganových nepatří mezi žádná architektonická ořezávátka. Jejich návrhy oživují vídeňskou stavební strukturu o jedinečnou vrstvu přelomu století.
Nově vzniknuvší dům na Wimbergergasse je spojením obytné a výrobní urbanistické funkce. Osobně nepatřím k lidem, kteří by přikládali funkčnímu zónování města významnou roli. Veškeré snahy po regulaci funkční složky sídla vedou jen ke komplikacím a jedinou možnou cestou je negativní plánování - stanovení nepřípustného funkčního využití území namísto hledání ideálního řešení. Město musí být ve všech iteracích svého fraktálu funkčně promísené. Praktickou ukázkou atomu promísené městské sloučeniny může být právě dům na Wimbergergasse. Svou užitnou plochu totiž dělí mezi bydlení (3200 m²) a výrobu-administrativu (2470 m²). Obyvatel domu tak nemusí dojíždět za prací na druhý konec města, ale jednoduše sjede výtahem do nižších pater. Tento polyfunkční přístup má v okolí Wimbergergasse dlouhou tradici, ostatně na tomto principu fungují všechny zdravé části měst...
Dům je členěn do dvou základních tektonických částí. Na vstupní a kancelářské podnoži spočívá korpus pěti obytných podlaží. Bytová část domu je založena na oblíbené hravé ortogonální kompozici tvůrců, avšak dvorní kancelářská část se již uchyluje k nepravidelné dekonstruktivní geometrii. Dvorní část se zelenými střechami je zajímavým přírůstkem do moderních "urban landscapes". I krátké setrvání mezi vynořujícími a zanořujícími se dvorními prsty je úžasným zážitkem. Finta s prosvětlením kancelářských ploch a přítomnost venkovní terasy činí z tohoto pracovního prostředí nesmírně lukrativní prostor.
Obytná část je rovněž architektonicky "nabita". Z velkorysého vstupního foyer směřují dvě komunikační jádra do horních obytných pater. Uliční fasádu ovládá 2 metry hluboká kulisa zimních zahrad. Jejich plášť tvoří sklo s vyleptaným rostlinným motivem. Tato část domu je impozantní ve večerních hodinách, kdy se rozzáří byty nájemníků. Jedinečná podívaná… Což lze ostatně říci o celém domě.
Autor: Jan Kratochvíl, 03.10.10
Návštěvnost: 65806 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.