Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytný soubor De Compagnie
Woningbouw De Compagnie

Autor: Architekten Kollhoff und Timmermann | Hans Kollhoff, Helga Timmermann
Spolupráce: Christoph Grossmann
Adresa: Laan- op- Zuid- Boulavard, Rotterdam, Nizozemí | mapa
Náklady: 24 000 000 Euro Projekt: 2000
Realizace: 2003-05 Výška: 55 m
Počet pater: 18

Staré rotterdamské přístaviště na jižním břehu řeky Mázy připomíná jen několik málo skladišť a hotel „New York“ s měděnou střechou na špici Wilhelminapier. Příznačná atmosféra zdejší čtvrti složené ze skladů, doků a nábřeží se svou architektonickou mnohotvárností liší od města na protějším břehu. Jakoby se nová architektura vzdala jakýchkoliv společných úmluv. V těchto podmínkách jsme se chopili šance na vytvoření silného obrazu připomínajícího staré rotterdamské sklady s jejich příkrými střechami, fasádou z řezného zdiva, okenními řadami a můstky připomínajícími nákladní plošiny. Abstraktní a monotónní tvar je lhostejný k sochařským ambicím a navrací se k architektonickým kvalitám. Výsledný soubor se skládá ze symetrických bloků: dvojice sedmnáctipodlažních výškových domů obrácených do třídy Laan- op- Zuid- Boulavard a postupně klesající objekty až ke třípodlažním řadovým domům na nábřeží Spoorweghaven. Výsledné rozložení hmot i rozvážné dodržení výškových úrovní se odkazuje k rané moderně. K posílení celé myšlenky byly záměrně vybrány materiály i řemeslné zpracování v místě obvyklé: pálená cihla na fasádě a kamenný sokl (Blaustein), měděné střechy a bíle lakovaná dřevěná okna. Mezi oběma bloky vzniklo malé náměstí zvýrazněné nárožními věžemi, na něž navazují směrem k Laan- op- Zuid- Boulavard sloupové kolonády. Celý soubor přitom dokáže být odlišný měřítkem i typologicky rozmanitými domy s vlastní adresou. Pod oběma ozeleněnými dvory se nachází dvoupatrové garáže.
Prof. Hans Kollhoff Architekten
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.09.14
Návštěvnost: 13051 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.