Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vyhlídková věž v Reusel

Autor: ateliereenarchitecten
Adresa: Burgemeester Willekenslaan, Reusel, Nizozemí | mapa
Web: www.outdoorparkreusel.nl
Investor: hrazeno zčásti místní samosprávou a obchodníkem pro venkovní sporty
Realizace: 2008-09 Výška: 25 m
Zastavěná plocha: 100 m²

Provincie Severní Brabantsko poblíž belgické hranice nabízí něco, co schází zbytku Holandska, a tím jsou mírné kopce v nedotčené přírodě. Obec Reusel ležící v blízkosti chráněné přírodní oblasti “Peelská pláň“ se rozhodla poukázat na přednosti krajiny tím, že vybudovala vyhlídkovou věž. Nová dominanta se nachází v místě, kde lidé většinou začínají pěší, cyklistické a koňské výlety do okolí. 25 metrů vysoká věž turistům zároveň slouží jako orientační bod. Hmotu tvoří šest zdánlivě ledabyle na sebe vyskládaných kostek. Ve skutečnosti je dřevěné opláštění kostek připevněno na ocelové nosníky probíhající skrz celou stavbu. Podobně jako kompozice je hravé také využití věže. Zatímco z horních pater si lze vychutnávat výhled do okolí, tak spodní kostky a platformy slouží lezeckému centru. V návrhu je použité dřevo z okolních lesů, a to jak na obklad horních kostek tak jsou něj vyskládany hráně z kulatin ve spodní části věže.

V Holandsku můžete na mapě najít přes padesát míst, které jsou výchozím bodem pro rekreaci ve volné krajině. Lidé jsou vybízeni k tomu, aby raději zde zaparkovali své automobily než aby pak stavěli v některých více chráněných oblastech. Odtud mohou prozkoumat přírodu pešky, na kole nebo na koni. Prostředí v městečku Reusel motivovalo místního obchodníka se sportovním zbožím, aby zde pod otevřeným nebem založil sportovní park. Hlavní atrakcí pro šplhající a slaňující sportovce je 25 metrů vysoká věž, kterou tvoří šest kostek zavěšených na ocelové konstrukci. Dvouramenné schodiště proniká dřevěnými kostkami pokaždé v jiném místě.
Dvě ze šesti kostek jsou přístupné. Ze třetí kostky vede cesta k provazové klouzačce a provazové dráze v korunách stromů. Z horního boxu si lidé mohou vychutnat panoramatický výhled do okolní krajiny a nachází se zde také základna pro slaňování. Ze sousedního bistra je možné pozorovat sportovce na 13 metrů vysoké lezecké stěně.
V okolních hospodářských lesích lze spatřit velké hromady srovnaných polen. Obvodový plášť věže je vytvořen ze stejných kulatin, které však byly navíc rozpůleny a zbaveny kůry. Takto se jedná a přidaný prvek, ale zároveň produkt ze svého okolí.
Díky pronikání schodiště a v různých částech dřevěných kostek a také různorodé orientaci obkladu se z výstupu po schodišti stává neobyčejný zážitek.
ateliereenarchitecten

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 11.11.09
Návštěvnost: 62223 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Palec nahoru! Pavel Kroupa 12.11.09 17:09
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.