Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Obytný komplex Waldburgstrasse

Autor: baumschlager eberle | Carlo Baumschlager, Dietmar Eberle
Adresa: Waldburgstrasse 32 + 32a, Nüziders, Rakousko | mapa
Investor: I+R Schertler GmbH
Náklady: 1 686 000 Euro Projekt: 12.1994
Realizace: 8.1995 - 10.1996 Užitná plocha: 1300 m²
Zastavěná plocha: 546 m² Plocha pozemku: 2362 m²
Obestavěný prostor: 7140 m³

Jaký je rozdíl mezi architekturou Česka a rakouského Vorarlbergu? Propastný. Na každém kroku zde na našince číhá kvalitní ukázka současné moderní architektury, místní architekti navrhují s nebývalou lehkostí a přehledem, zakázek je dostatečné množství. Inu, zrodil se fenomén Vorarlberg.
Nüziders je menší městečko obklopené dramatickou kulisou alpských hřebenů. Na jeho periferii se uprostřed zelené louky urodil obytný soubor domů obsahujících celkem 15 bytů. Zprvu poněkud nezvyklá urbanistická zkušenost, nicméně rozvolněná struktura zástavby je pro tuto oblast typická. Mohli bychom ji přirovnat k našim krkonošským nebo jesenickým městečkům, kdy je pouze střed města zahuštěn do pevné struktury kolem náměstí a zbytek obce tvoří roztroušené usedlosti.
Obytné domy na Waldburgstrasse rozvíjí historickou zkušenost jak urbanisticky, tak materiálově. První fakt, se kterým se při vnímání tohoto souboru musíte vypořádat, je totiž modřínový obal domů. Drobné dřevěné šupiny výborně stárnou. Původní čerstvá barva opracovaného dřeva postupně vlivem povětrnostních podmínek šedne až černá. Tento ve Vorarlbergu tradiční plášť staveb autoři již v minulosti použili na domě Bernharda Burgera v Bregenz.
Celý soubor je příjemně komponován - domy neformálně vytváří vnitřní dvůr. Parkování obyvatel je řešeno v podzemních garážích, návštěvy užívají parkoviště nacházející se u hlavní cesty. Domy jsou v parteru vybaveny plochami pro dětské hry a sport. Nízký počet obyvatel, intimní poloveřejné prostory a celkový charakter architektury životu v tomto souboru očividně svědčí.
Plochy bytů nejsou minimální, některé byty jsou navíc doplněny o velkorysé střešní terasy. Plochy bytů jsou rovněž rozšířeny o zasklené balkóny, které geometricky rozehrávají jižní fasády. Soubor působí v okolním kontextu jako majestátný solitér.
Je otázkou, zda-li i dnes, kdy tradiční výrobní schémata ztrácejí na významu, rozvíjet urbánní strukturu typickou pro vývojově starší období. Původní zemědělská výroba vyžadovala blízkost zemědělce a půdy. Dnes individuální automobilová doprava zkracuje dostupnost jednotlivých aktivit člověka, a tak paradoxně dochází k rozvíjení urbánní struktury v duchu historických forem, avšak s již jiným vnitřním obsahem.
Zdroj: ERA 06.2002
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.11.08
Návštěvnost: 57774 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.