Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vzorkovna Sipral

Autor: D3A spol. s r.o. | Stanislav Fiala
Spolupráce: Milan Bulva, Daniela Polubědovová
Adresa: Třebohostická 5a/3165, Strašnice, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Sipral, a.s.
Projekt: 1999 - 2006 Realizace: 2005 - 2006

Česká firma Sipral se zabývá komplexním opláštěním budov. Ve svém sídle v Praze nejen produkuje výrobky ze skla, hliníku, oceli atd., ale pořádá zde každoročně i různé kulturní akce – výstavy, módní přehlídky – a různá společenská setkání. O svůj areál velice pečuje a postupně ho podle potřeby rozvíjí. Nejvhodnějším místem pro vznik dalšího nového objektu – pavilonu vzorkovny – se zdála být zahrada. (Pavilon má být jednoduchým objektem, na němž bude možné předvádět klientům i architektům různé typy skel, žaluzií a zařízení na mytí fasád a zároveň využít vnitřní halový prostor k výstavě modulů částí fasád, stavebních prvků, materiálů a prototypů.)

Pane, pojďte si hrát
Na zahradu pozemku, kam se před deseti lety přihnal dlouhý stříbrný rychlík továrny Sipral, pomalu přijíždí menší vláček. Přijíždí s velkým zpožděním. Podle jízdního řádu tam měl být už v roce 2001, ale hlavně, že už jede! Opatrně, s citem, se promotává mezi stromy a jeho mašinka se trochu neposlušně vzpíná nad betonovou hradbu a nahlíží až do ulice. Vagónky jsou prosklené směrem ke svému většímu, staršímu bráchovi a to různými všelijak barevnými skly. Lidem uvnitř vláčku ta různobarevnost nevadí a lidem venku to je k užitku, neboť sem skoro všichni přišli proto, aby si vybrali, jakým typem skla si mají zasklít nějaký svůj právě rozestavěný „vláček“.
Opačná strana vagónků už není tak důležitá, a proto je vytvořená celá ze zbytků - jakoby lakomá Barka šila záclony z kůžiček od vuřtů. Je celá záplatovaná z odřezků „alucobondu“, kterým se oplášťují luxusní fasády honosných domů. Jenže ty luxusní domy si mohou dovolit alucobond ve stejné barvě a nám zbyly odřezky z fasád různých domů, a proto máme na našich vagóncích mnohobarevnou, lehce mihotavou, fasádu. No, ale co! Aspoň se můžete podívat, jaké všechny barvy jsou v tomto materiálu možné.
Čelní strana prvního vagónku, co vykukuje přes hradbu směrem k jihu, je uzavřená skly s fotovoltaickými články, které napájí barevné blikající LED diody a dobíjejí unaveným lidem baterky. Tenhle první „motorový“ vagónek je vůbec extravagantní. Tak, jak se vzpíná nad betonovou hradbou, odhaluje svoje červené svítící bříško a osvícená plocha pod ním umožňuje osvíceným dál využívat téměř celou plochu zelené zahrady tak, jak byli zvyklí, než sem vláček přijel. („Pane, pojďte si hrát! Tady je pěkně útulno a takový hezky červený světlo...“)
Projekt
Fotografie
Filip Šlapal
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 15.10.09
Návštěvnost: 53224 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.