Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
MARTa Herford

Autor: Frank Owen Gehry
Spoluautor: archimedes architekten
Adresa: Goebenstraße 4-10, Herford, Německo | mapa
Web: www.marta-herford.de
Investor: MKK GmbH
Projekt: 1998-2001 Realizace: 1.2001 - 11.2004
Užitná plocha: 7000 m² Zastavěná plocha: 3200 m²
Plocha pozemku: 8100 m² Obestavěný prostor: 37900 m³

MARTa (Möbel, ART und Ambiente) v Herfordu je prvním německým muzeem, které v sobě snoubí umění, design módu a architekturu. Iniciátorem projektu byl uznávaný belgický kurátor Jan Moet, kterého v roce 2009 vystřídal Roland Nachtigäller. Autorem návrhu je americký architekt Frank Gehry, kterému s realizací pomáhal německý ateliér archimedes. Gehry dostal za úkol zrekonstruovat část průmyslové haly a připojit k ní na jižním a severním konci nové objekty, které budou dotvářet impozantní vstup do muzea.
Objekt je složen ze čtyř samostatných částí: výstavní křídlo tvoří trojice menších a dvě velké galerie, lehce zakřivená přednášková místnost a sál k pořádání společenských událostí. Návštěvníci do muzea vstupují přes centrální dvorana lemovaná z obou stran nově přistavěnými křídly. Na konci vstupního náměstí se nachází nízký prosklený vstup do zrekonstruované tovární haly, kterou na březích řeky Aa navrhl ve 30. letech architekt Martin Lippold. Za muzeeem je nad vodní hladinou vykonzolovaná terasa restaurace, kavárny a dvoupodlažního baru. Gehrymu se podařilo uchovat charakter původního domu. Zvlněná fasáda nově přistavěných části je obložena rudo-hnědými cihlami, které jsou pro pro místní region typické. Tenké ocelové pláty pak dodávají zastřešení na lehkosti. Muzeum MARTa bylo pro veřejnost zpřístupněno 7. května 2005.
Autor: Petr Šmídek, 03.04.12
Návštěvnost: 23233 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.