Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Městské divadlo ve Wolfsburgu
Stadtheater Wolfsburg

Autor: Hans Scharoun
Spoluautor: Peter Fritz Hofmeister
Adresa: Klieverhagen 50, Wolfsburg, Německo | mapa
Web: www.theater-wolfsburg.de
Realizace: 8.9.1969 - 5.10.1973 Soutěž: 1965

Scharounova budova divadla ve Wolfsburgu má společně s Aaltovým kulturním centrem (1962) a Taeschnerovou radnicí (1958) prostorově uzavírat jižní vstup na pěší zónu. Místem pro nové divadlo byl zvolen severovýchodní svah kopce Klieversberg zakončující hlavní osu ulice Porschestraße. Scharoun nechtěl tuto komunikační osu příliš zdůrazňovat ani k ní připojovat další těžiště. Jeho návrh počítal s rozložení relativně velké hmoty do lineární stavby kopírující vrstevnice. Výsledná kompozice citlivě sledující svah ve výsledku není z dálky téměř patrná. Největší naskupení hmot je směrem k sousední městské hale, kde se obě budovy výškově srovnávají. Jednotlivě vnitřní funkce (foyer, jeviště, šatny, administrativa) jsou zvenku jasně rozpoznatelné a z objektu je lze snadno vyčíst (trychtýřovité hlediště se jasně propisuje do vnějšího tvaru celého domu). K hlavní hmotě divadelního sálu se jako rozevlátá stuha táhnou směrem na východ k hlavnímu vstupu jednotlivé předprostory (pokladna, šatna, výstavní sál, bufet a chodby ke korzování). Tato část podporující společenský život během přestávek působí dojmem lehkého altánu maximálně proskleného do okolního parku. Sál pro přibližně 800 diváků (777 místo pro hudbu a 833 pro divadlo plus 120 míst k stání) je naopak zcela uzavřen s výjimkou dvoupodlažního foyer, kudy se návštěvníci dostávají na horní balkón. Scharoun v tomto případě ustoupil od bohatého členění hlediště známého z berlínské filharmonie a spokojil se s jednoduchým zalomením sedadlových řad (soutěžní návrh přitom ještě počítal s asymetrickou forbínou členění řad sedadel v poměru 1:2). Střední velikost sálu zaručuje uspokojivou vzdálenost diváků od jeviště dostatečně silný kulturní zážitek.
Autor: Petr Šmídek, 03.09.13
Návštěvnost: 18984 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.