Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kulturní centrum Wolfsburg
Alvar Aalto Kulturhaus

Autor: Alvar Aalto
Adresa: Porschestrasse 51, Wolfsburg, Německo | mapa
Web: www.aalto-wolfsburg.com
Realizace: 1959-62 Soutěž: 1958

Po druhé světové válce potřebovalo průmyslové město Wolfsburg kromě 'industriálního ruchu' firmy Volkswagen také kulturní středobod, kde by se pod jednou střechou mohly odehrávat nejrůznější kulturní aktivity od výstav, přednášek, lidovou školu, knihovnu, hrnčířské dílny, výtvarné ateliéry a další. Půdorys Aaltova centra se těmto požadavkům náležitě přizpůsobuje. Skulpturálně ztvárněná severní strana kulturního centra je obrácená do radničního náměstí a uzavírá tak protáhlé městské centrum. Hlavní vchod se nachází pod vějířovitě rozvinutými přednáškovými sály umístěnými v horním podlaží. Na západní straně orientované do pěší zóny je krytá pasáž s obchody a restaurací. Jihovýchodní část, která slouží městské knihovně, je obrácená obrácená do uklidňující zeleně. Typickými Aaltovými 'vlnami'  jsou poeticky ztvárněné také vnitřní dispozice. Svislé štěrbiny ve fasádě umožňují vnitřní průhledy. Světlo se dovnitř dostává také řadou horních světlíků. Dům ze tří stran obklopují přízemní kolonády, nad nimiž se vznáší mramorovými deskami obložené horní patro. Relativně velká hmota kulturního domu se postupně rozdrobuje do menších celků a komorních částí. Aalto se vždy snažil udržet u svých staveb kontrolu do nejmenšího detailu. Ani kulturní centrum ve Wolfsburgu není výjimkou. Jeho nezaměnitelný rukopis lze číst z tvarů dveřních klik, zábradlí, svítidel a dalšího vnitřního vybavení. Stejně pečlivě si Aalto vybíral a kombinoval jednotlivé materiály jako mramor, dřevo, cihly, keramiku a sklo, aby výsledný celek působil harmonickým dojmem.
Autor: Petr Šmídek, 27.01.13
Návštěvnost: 26877 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.