Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Rozhledna Bára, Chrudim

Autor: e-MRAK | Martin Kloda, David Kubík, Martin Rajniš
Statika, spolupráce na konstrukčním řešení: Ing. Vít Mlázovský
Adresa: Chrudim, Česká republika | mapa
Investor: Městské lesy Chrudim s.r.o.
Náklady: 2 000 000 CZK Realizace: 2009

Výšková kóta založení: 346,5 m n.m.
Celková výška: 25,7 m
Výška vyhlídkové podesty: 14,8 m
Materiál kostrukce: hoblovaný modřín 41,3 m³
Materiál schodiště: hoblovaný dub 1,2 m³
Vedení stavby: Václav Horecký
Doba montáže: 100 dní
Datum otevření: 3. 9. 2009

Historie věže Bára má všechny atributy dramatického příběhu. Město Chrudim se rozhodlo vystavět rozhlednu na hraně terénního zlomu, na okraji lesa jižně od města, odkud je panoramatický výhled do kraje. Vypsali architektonickou soutěž, v níž zvítězil návrh Martina Rajniše - týmu e-MRAK: rozhledna ve tvaru trojbokého komolého jehlanu, vyskládaná z modřínových prken jako dutá hráň, tedy z prken proložených hranoly-prokládky s minimem nezbytných pevných spojů, zajištěná kovovými táhly. Přístup na vyhlídkovou plošinu zajišťuje uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračuje stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Rozhledna Bára byla slavnostně zpřístupněná 21. června 2008 a čtyři dny nato se přes Českou republiku přehnala silná bouře, kterou místy doprovázela tornáda. To udeřilo právě na Chrudimsku a nenávratně poškodilo i novou rozhlednu. Větrný vír stavbu nadzvedl a posadil hromadu trosek o pár metrů dál. Chrudimští se nenechali odradit, rozhodnutí postavit věž znovu padlo téměř okamžitě a 3. září 2009 byla rozhledna Bára II předána veřejnosti.

Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, jen je o něco málo nižší a dimenzovaná tak, aby odolala vichřici (až cca 200 km/hod -původní věž by byla zvládla 130 km/hod). Má více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je v půlhodinových intervalech regulováno tak, aby se přizpůsobilo změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. Na rozhlednách bývá obyčejně nejzajímavější výhled z jejich vrcholku, Bára toho ale nabízí mnohem víc. Technicky založené návštěvníky zaujme především unikátní konstrukce s množstvím jednoduchých a chytrých detailů, filosofičtější povahy možná pohled na stěnu věže použijí jako meditační pomůcku. Střídání vodorovných pásů dřeva a mezer je totiž pro oko velice příjemné, struktura připomíná čeření vodní hladiny nebo vysoké trávy na louce a vytváří interferenční optický efekt, jehož uklidňující působení na člověka je dobře známé. Zenová věž.

text Jana Tichá
publikováno v časopise Vesmír

Literatura
 
 

Stavba
Dodavatel stavby
Naga, s.r.o.
Zdroj: e-MRAK
Vložil: Martin Rosa, 07.10.09
Návštěvnost: 89691 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krásná stavba plantaznik 08.10.09 03:00
Krásná práce se dřevem park 08.10.09 09:26
super Pavel Schneider 08.10.09 20:38
respekt milan 11.10.09 12:15
"ve špatnou dobu na špatném místě" iais 12.10.09 11:09
Dalsi moznosti vyuziti Obolus 14.10.09 09:55
Dobrý marketingový tah štěk 29.10.09 10:42
VEŽ ? Jiří Žid 30.11.09 00:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.