Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Obytný soubor Parkville Bratislava

Autor: Archstudio Bobek Jávorka, Jestico + Whiles
Adresa: Strážna ulica, Koliba, Bratislava, Slovensko | mapa
Investor: ORCO Development
Projekt: 2005-07 Realizace: 2007-08
Zastavěná plocha: 3855 m² Plocha pozemku: 14817 m²

Kontext
Obytný soubor Parkville se nachází na jihovýchodním svahu Koliby s panoramatickými výhledy na centrum města  a bratislavský hrad. Soubor je z jižní strany dopravně obsloužen nově vybudovanou komunikací z Podkolibské ulice. Zároveň je napojen na severní straně na ulici Strážná.

Urbanistické řešení
Urbanistické řešení areálu, vycházející z principu viničních teras, vytváří parkové prostředí s minimální automobilovou dopravou. Bytové domy vilového charakteru jsou strategicky rozmístěny tak, aby maximalizovaly výhledy na atraktivní dominanty města a zároveň při zachování odstupových vzdáleností definovaly přívětivé veřejné a poloveřejné prostory. Hlavní páteřní komunikace území je umístěna na východní hraně pozemku. Z ní jsou napojeny tři pásy podzemních garáží, které ve svahu vytvářejí tři stupně teras z horní strany zapuštěné do terénu. To ve výsledku definuje všechny vnitřní cesty a chodníky v území  jako pěší  s možnostní  pouze pohotovostního parkování  případně příjezdu hasičů, sanitky apod. V parkově pojednaných prostorech mezi domy jsou navržena místa posezení a dětská hřiště s návazností na plochy veřejné zeleně.

Architektonické řešení
Architektonické a materiálové řešení bytových domů je postaveno na použití čistých a jednoduchých tvarů a objemů s vysokým podílem prosklení a maximálním využitím přírodních materialů. Ke každému z 93 bytů náleží terasa nebo lodžie, případně soukromá zahrada u bytů v přízemí.  Velikosti nadstandardně vybavených bytů se pohybují od 2+kk do 4+1.
Architektura domů A,E a G-J je postavena na prolínání a vzájemném prostupování jednotlivých různě materiálově pojednaných hmot . Toto členění  zmenšuje měřítko domů  a přispívá k individualizaci jednotlivých bytů v rámci jednoho objektu . Menší domy B,C,D  a F jsou navrženy jako kubické objemy, které  jsou hmotově odlehčeny v místech nejlepších výhledů prostornými lodžiemi. Penthousy ve čtvrtém nadzemním podlaží se maximálně otevírají na  velkorysé terasy. Dle zastavovacích podmínek pentohousy zabírají  polovinu půdorysné stopy nižšího podlaží.
Materiálové a barevné řešení navazuje na přírodní ráz místa. Základním materiálem fasád je omítka ve světlých přírodních odstínech doplněná o cedrové dřevo a cementotřískové desky. Veškerá zábradlí jsou čirá, skleněná. Okna jsou dřevěná, na osluněných stranách doplněná o exterierové textilní rolety. Klempířské prvky jsou z titanzinku. V parteru se uplatňuje kámen. Chodníky a komunikace jsou kombinací čedičových a žulových štípaných kostek, opěrné stěny jsou obloženy břidlicí. Zábradlí v parteru je navrženo z pozinkované oceli.

Konstrukce a technické řešení
Konstrukce podzemních garáží a bytových domů je železobetonová skeletová, založená na základových patkách a pasech. Použitá byla modulová síť sloupů 6 x 5.2 resp. 5 x 5.2m  doplněná o železobetonová ztužující jádra schodišť. Obvodové výplňové stěny v jsou zděné – keramické dodatečně zaizolované zatepolovacím systémem a omítnuté, případně obložené cedrovými palubkami resp. Cembonitem. Vytápění je zabezpečeno plynovými kotli umístěnými v každé z podzemních garáží.
Z důvodu omezené kapacity kanalizační sítě v lokalitě byla maximální pozornost věnována retenci dešťové vody v areálu. Extenzivní zelené střechy bytových domů spolu s intenzivně zazeleněnými střechami podzemních garáží eliminují příliš rychlý odtok dešťové vody z území. Dešťová voda v retenčních nádržích na spodní hraně pozemku je přečerpávána a použita pro zavlažování zeleně v území.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 25.09.09
Návštěvnost: 82932 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pekne... julo 25.09.09 18:16
Jo! Kefrin 25.09.09 19:28
jo! petr cagaš 27.09.09 10:43
Ne! Martin Přibík 11.10.09 21:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.