Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Basilica Palladiana

Autor: Andrea Palladio
Adresa: Piazza dei Signori, Vicenza, Itálie | mapa
Web: www.palladio2008.info
Projekt: 1546-49 Realizace: 1549-1617

„Nepochybuji, že tato stavba může být srovnána se starými budovami a počítána mezi nejkrásnější stavby, které byly udělány od nejstarších dob až dosud, jak pro svou velikost a ozdoby, tak pro materiál, který je všechen z velmi tvrdého živého kamene."
A.Palladio

Původně gotická stavba známá jako Pallazzo della Ragione byla v 16. století přestavěna na jednu z nejvýznamnějších renesančních památek. Jedná o první počin, kde se naplno projevila Palladiova zkušenost a mistrovství. Bývalá radniční budova se nachází v jihovýchodní části hlavního náměstí Piazza dei Signori v severoitalské Vicenze. Byla sídlem místní vlády a v přízemí se nacházela řada obchodů. Když se v 16. století část stavby zhroutila, tak Rada jednoho sta oslovila řadu architektů, aby předložili svoje návrhy. O zakázku se kromě Palladia ucházeli také Sebastiano Serlio, Michele Sanmicheli nebo Giulio Romana, což byla elita mezi architekty severní Itálie. Palladio o úkol hodně usiloval, poněvadž věděl, že pokud se mu nová radnice povede, mohla se mu otevřít cesta k dalším zakázkám.
V květnu 1549 byl rekonstrukcí pověřen právě Palladio, který který zakryl původní gotickou architekturu a obestavěl ji úžasnou dvojitou arkádou s mramorovými sloupy, které zformoval podle klasické architektury starověkého Říma. Nákladný projekt přestavby baziliky byl zcela dokončen až v ro ce 1614, což bylo více než třicet let po Palladiově smrti.
Otevřené oblouky na Palladiově bazilice později inspirovaly řadu dalších architektů a vešly ve známost jako  tzv. palladiánská okna. Tento příklad rané Palladiovy tvorby má určitou podobnost s budovou knihovny Biblioteca Marciana v Benátkách od Jacopo Sansovina. Palladio rovněž podnikl několik cest do Říma, kde studoval starověkou architekturu, což vyústilo nejen ve vypůjčování prvků do svých vlastních pracích, ale také posloužilo k ilustracím renesančního vydání Vitruviových Deseti knih o architektuře (1556) a jeho vlastních Čtyřech knihách o architektuře (1579).
V roce 1994 byla bazilika byla společně s dalšími Palladiovými stavbami ve Vicenze zapsána na seznam chráněných památek světového dědictví Unesco. Horní sál dnes bývá využíván k pořádání výstav a dalších společenských událostí.
Autor: Petr Šmídek, 30.08.08
Návštěvnost: 24079 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.