Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Skokanský můstek Bergisel

Autor: Zaha M. Hadid
Adresa: Bergiselweg 3, Innsbruck, Rakousko | mapa
Web: www.bergisel.info
Investor: ÖSV - Österreichischer Skiverband
Náklady: 15 600 000 Euro Realizace: 01.2001 - 14.9.2002
Soutěž: 12.1999 Výška: 50 m
Užitná plocha: 1470 m² Zastavěná plocha: 355 m²

Po shlédnutí čajového a kávového servisu pro firmu Alessi na 34.artu jsem se rozčílil a nazval Zahu Hadid nechutnou formalistkou. Žádný z navrhovaných objektů kávové soupravy se nadal prakticky použít. I Jan Kaplický kvůli funkčnosti setu hodně obětoval, ale zachoval si svůj rukopis. U prostředků každodenního užívání se formalismus tvrdě nevyplácí. U staveb výjimečných a jedinečných funkcí je výjimečná forma dokonce žádoucí. Skokanský můstek bezesporu mezi jedinečné stavby patří. Zdaleka dominuje, není součástí každé metropole, stává se z něj symbol nejen sportovních fanoušků.
Diva Hadid dokázala návrh úspěšně prodat. Skokanský můstek se celoročně využívá k cílům obchodních jednání, nedělních rodinných výletů a pochopitelně zájezdů studentů architektury. Rýžuje se v něm, i když vlastně neplní funkci pro kterou byl stvořen - Mezinárodní turné čtyř můstků ve skocích na lyžích. Můstek je elegantní a má pochopení i u běžných lidí. Je jiný a o to šlo.
Insbruck má v zimních sportech dlouhou tradici, obzvlášť ve skocích na lyžích. Hora Bergisel, tyčící se nad městem, hostila zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976. V 90. letech minulého století začal areél čelit potížím. Zázemí nevyhovovalo mezinárodním regulím a sportovci létali mnohem dál než v 60. letech. Aby si areál zachoval svou dobrou pověst bylo nutné přistoupit k zásadní přestavbě. Původní olympijský můstek od inženýra Horsta Passera musel udělat místo nové konstrukci Zahy Hadid, která v prosinci 1999 vyhrála mezinárodní soutěž. Nový můstek je křížencem věže a mostu. Úzká věž má na vrcholu vyhlídkovou terasu a dva výtahy vás vyvezou do kavárny s panoramatickým výhledem. Pokud chcete vidět můstek při plnění své funkce, pro kterou byl navržen, bude nově zrekonstruovaný stadion Bergisel hostit Turné čtyř můstků v lednu 2004.
Počítačová vizualizace
Interiér a design
Vanová svítidla do vlhkých prostor FZ s barevnými zářivkami, Zvláštní svítidlo pro osvětlení stropů s barevnými zářivkami
Zumtobel Lighting
Autor: Petr Šmídek, 23.07.07
Návštěvnost: 62541 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.