Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plovoucí sauna

Autor: Casagrande & Rintala Architects | Marco Casagrande, Sami Rintala, Christel Sverre
Spolupráce: studenti Västlands Kunstakademie, Bergen
Adresa: Hardangerfjord, Rosendal, Norsko | mapa
Investor: vesnice Rosendal
Realizace: 2.-13.09.2002 Užitná plocha: 9 m²
Zastavěná plocha: 25 m²

Jednoduchý funkční objekt v sobě kombinuje dvě skandinávské kultury. Tradiční finská sauna byla přenesena do prostředí norských fjordů, kde je život spjat s mořem.
Sauna byla zkonstruována účastníky studentského workshopu organizovaného bergenskou Akademií výtvarných umění v Rosendalu na pobřeží zálivu Hardangerfjord v září 2002.
Způsob užívání je zřejmý. Příjemná (zvláště v zimě, kdy je venku minus dvacet) devadesátistupňová teplota, posedávání na lavicích a polévání horkých kamenů na kamínkách vodou. Pot a ticho, duševní očista, fyzická regenrace. A v přestávkách plavání ve studené vodě. Skrze průhledné opláštění proniká skromné severské slunce, v noci sauna září jako plovoucí lucerna. Přístup je možný pouze na pramici, vstupuje se i odchází vodou prostřednictvím otvoru v  podlaze. Dostatečné soukromí je zajištěno díky zakotvení uprostřed fjordu. Z ekologických důvodů není dovoleno mýdlo.
Při stavbě byla použita konstrukce z borovicového dřeva, plechové barely, plastová fólie, norská kamínka Jötul, kameny, lampa. Sauna byla sestavena na pobřeží a poté doplavena na místo a ukotvena. Hlavním přírodním faktorem, který stál za myšlenkou projektu a umožnil jeho vznik, byl teplý Golfský proud, díky kterému v Norsku moře nikdy nezamrzá. (Na rozdíl od Finska, kde je moře pokryto ledem od prosince do dubna a kde by takováto sauna musela být na zimu přmístěna na břeh.)

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.08.09
Návštěvnost: 64689 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
super Matej Farkas 28.08.09 21:20
topivo? dan šeda (offcity) 03.09.09 00:46
to pívo Matej Farkas 03.09.09 22:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.