Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Straßgang

Autor: Riegler Riewe Architekten
Adresa: Bahnhofstrasse 10 a-e, Štýrský Hradec, Rakousko | mapa
Realizace: 1992-94

Za jeden z vrcholů "pravého minimalismu" je označován i bytový dům stojící na grazském předměstí Straßgang. Tento 75 metrů dlouhý třípodlažní betonový kvádr s měnící se fasádou je minimalistickým etalonem.
Sociální bydlení v Rakousku prošlo dlouholetým vývojem. Těžko bychom hledali v Evropě jinou zemi s tak dlouhou a bohatou tradicí výstavby sociálních bytů pro své občany. Po vlně humanizace v 80. letech, kdy byly obytné soubory doplňovány o sentimentální rodinné motivy a obytné prostředí bylo komplexně rozvíjeno s eliminací negativních vlivů jako segregace, anonymita a kriminalita, je od 90. let velký důraz kladen na nízkoenergetické a stylově pestré stavění. Posledním místem, kam by architektonická kultivace dorazila, je Straßgang. Prostředí je značně nesourodé, jakoby se urbanistům (zde spíše developerům) roztrhla igelitka z veletrhu o stavění a jednotliví zástupci stylů a urbanistických myšlenek zasypaly jižní grazské předměstí. Sousedí zde viladomy z 80. let s minimalismem Rieglera a Rieweho, který střídá dřevem obložený obytný soubor proklamující ekologické smýšlení s okolím. V tomto chaosu působí betonová kláda klidně a její absolutní forma je až nesnesitelně ukázněná oproti okolní hravosti.
Bytový dům je odlit z betonu, který je po obvodu proveden jako tepelně izolační sendvič. Druhým a posledním materiálem na fasádě je kromě nenahraditelného skla v oknech pozinkovaná ocel. Na dlouhých kolejnicích jezdí stínící okenice - směrem do ulice z tahokovu, do zahrady z nylonové tkaniny. Je až překvapivé, za jak protestantsky chladnou fasádou se skrývá teplý interiér v bílé omítce a dřevěné podlaze. V domě se vyskytují dva typy bytů - 2+1 o ploše 50 m² a 4+1 o 78 m².
Okolí domu je směrem do ulice velmi dobře zvládnuto, avšak předzahrádky na opačné straně přecházející v dětské hřiště jsou z funkčního hlediska podivné. Keře se za deset let košatě rozrostly a dnes působí spíše jako domov vlkodlaků než místo, kam byste si v létě postavili houpačku či posnídali. Tímto neútulným pojetím předzahrádek však nebyl minimalismus domu oslaben, což se například na vídeňské Pilotengasse nepodařilo a tamní soubor dnes působí zdravě zabydleně. V Grazu přeci jen přemýšlíte, zda-li v domě bydlí pouze nihilističtí filozofové či e-singles. Ukázněnost obyvatel domu je obdivuhodná. Inu, Rakousko.

P.S. fotografie z interiéru najdete na domovských stránkách Margherity Spiluttini.
Autor: Jan Kratochvíl, 13.11.09
Návštěvnost: 51227 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.