Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Rozšíření a obnova Městského muzea v Lublani

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Adresa: Gosposka 15, Lublaň, Slovinsko | mapa
Investor: Mestni muzej Ljubljana
Náklady: 6 710 000 Euro Projekt: 1998-2000
Realizace: 2000-04 Užitná plocha: 1500 m²

Projekt zahrnuje rekonstrukci a rozšíření Auerspergského paláce, který se nachází přímo v srdci chráněného historického centra města Lublaně. Palác i samotný pozemek má velmi bohatou historii sahající skrze středověk k římskému období a dle nálezů v místě dosahuje až do pravěké doby. Budova a její bezprostřední okolí v sobě nesou odkazy každého z těchto údobí.
Současnou podobu domu i jeho půdorysné rozložení ovlivnil mimo jiné fakt, že sám objekt i jeho využití se v průběhu historie mnohokrát změnili. Nepřehledný labilit ne vždy na sebe plynně navazujících prostor nebyl pro umístění programu muzea jistě lehkým zadáním.
Tento architektonický rébus vyřešili nejlépe v roce 1998 architekti z ateliéru OFIS, kteří se svým razantním spirálovým konceptem ve vyhlášené architektonické soutěži zvítězili. Spirála v jejich návrhu elegantně propojila jednotlivé výstavy a sekce muzea, současně v sobě skryla veškeré funkce zajišťující zázemí návštěvníků

V hloubce přibližně tří metrů pod stávajícím terénem začíná první část expozice. V tomto místě se v době starověku nacházelo vstupní podlaží původní budovy na jejímž místě byl později palác postaven. Stejně jako se postupem doby zvedala úroveň terénu, stoupají i návštěvníci po linii prohlídky vzhůru a prostřednictvím exponátů i jakoby dále v čase.
V rámci prohlídky mají lidé možnost znovu pomyslně vstoupit na pozůstatky římské silnice, či do barokních fragmentů historické Lublaně. Před vrcholem spirály a návratem do vstupního lobby a tedy i současného času si mohou návštěvníci oddechnout v elegantní kavárně a v klidu tak vstřebat veškeré dojmy a zážitky.
Všechny archeologické nálezy byly zachovány v jejich původní poloze, žádný z exponátů, byť prostý kámen, nebyl přemístěn.

Motiv spirály mohou návštěvníci vnímat již z upraveného nádvoří paláce, jehož plocha se jakoby rozbíhá ve dvou směrech. Horní z desek, sledující původní trasu římské silnice, tvoří střechu dalším exponátům i z následujících historických období.
Druhá z desek funguje jako střecha nad vykopávkami uchovanými v podzemí, stoupá nad nádvoří a vytváří výhledovou terasu nabízející návštěvníkům atraktivní pohled na nádvoří i vznešenou budovu paláce. Do něj se spirála zarývá a prochází skrze jeho zdi aby ve výšce přibližně čtyř metrů pokračovala jako balkónová plošina s výhledem do hlavní haly interiéru.

Vodící linka spirály se v rámci interiéru paláce posléze mění ve výšce 7,5 metru v zavěšený podhled, který skrývá veškeré prvky infrastruktury: klimatizaci, difúzní osvětlení, akustické a protipožární systémy. Spirála tak neustále pokračuje skrze interiér paláce i když už jen jako formální otisk té původní a napomáhá orientaci návštěvníků, které nadále provází po jejich výstavní trase. Stejný princip je uplatněn i v dalším podlaží.

Stávající objekt paláce byl rekonstruován s ohledem na minimální stavební i jiné zásahy..
Autoři se snažili prostřednictvím prvků minimálního designu vymezit oproti historickému odkazu budovy. Bezrámové zasklení, neutrální materiály a celková střídmost projevu to mohou být základní charakteristiky tohoto projektu.

V době, kdy byla vyhlášena architektonická soutěž, nebylo jasné kolik a jakých archeologických památek se v místě nachází, proto jednou z hlavním podmínek poroty byla flexibilita a adaptabilita. Ateliér OFIS navrhnul otevření podzemních úrovní vykopávek za použití adaptabilního konstrukčního systému. Ten byl po vyhlášení výsledků soutěže, a zadání projektu autorům vítězného návrhu, dopracován do optimální podoby spolu s archeology a jinými odborníky.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jiří Vojtěšek, 14.09.09
Návštěvnost: 40122 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.