Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Literaturhaus / Franz Nabl Institut

Autor: Riegler Riewe Architekten
Adresa: Elisabethstraße 30 / Beethovenstraße 11, Štýrský Hradec, Rakousko | mapa
Web: www.literaturhaus-graz.at
Realizace: 2000-03

Graz je městem s dlouhou literární tradicí. Sídlí v něm hned několik světově známých institucí zaměřených svou činností na svět literatury. Jedna z nich - Franz Nabl Institute for Literary Research - iniciovala rozšíření stávající historické budovy na nároží ulic Elisabethstrasse a Beethovenstrasse o prostor pro setkávání autorů s veřejností, pro diskuse nad literárními díly, o místo pro uchování rukopisů význačných štýrských autorů a o administrativní zázemí institutu.
Ve veřejné soutěži zvítězila místní dvojice Florian Riegler a Roger Riewe. Jejich dvorní dostavba nese známky jasného architektonického stylu = minimum architektonických prvků, o to větší emocionální působení. Budova se v prostředí výborně prostorově prosazuje díky historickému pozadí eklektického městského bloku.
Důkazem, že i Riegler Riewe podobně jako Herzog s de Meuronem minimalisticky měknou a posouvají se po kouscích dále k novému stylu, je žlutě probarvený beton fasády. Rovněž hmota domu je navržena a prořezána hřejivější rukou. Kavárenská terasa je krásným příkladem mikrourbanismu - poloveřejný prostor s krásnou kulisou a otevřením do zahrady.
V zapuštěném přízemí je umístěn sál pro autorská čtení, jehož fasáda se může otevřít do zahrady. Zde je možné pořádat čtení v létě na stupních amfiteátru. Horní patro okupuje kavárna s navazující zahrádkou na terase. Příznivé proporce a měřítko vytvářejí z tohoto prostoru skutečné intimní místo setkání. Výborný rektangulární prostor. Detaily sice občas nejsou pod kontrolou, ale koho dnes ještě zajímá detail?
Autor: Jan Kratochvíl, 22.10.09
Návštěvnost: 52397 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.