Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Administrativní budova Euregio

Autor: Richard Meier
Adresa: Viaduktstrasse 40- 44, Basilej, Švýcarsko | mapa
Investor: Credit Suisse, Curych
Projekt: 1990-93 Realizace: 1995-98
Užitná plocha: 26000 m²

Projekt měl původně sloužit jako ředitelství banky, ale postupně byl upraven na kancelářskou budovu s komerčním prostorem. Tato stavba vznikla na mimořádně složitém místě se zónováním a mnoha dalšími omezeními. Budova leží na křižovatce ulic Viaduktstrasse a Innere Margarethenstrasse nedaleko hlavní železniční stanice. Válcovité nároží stavby reaguje svým tvarem na kopuli nedaleké tržnice. Spodní dvě patra jsou založena na kontrastu mezi místním kontextem a stavebním, který byl původně vymezen pro bankovní halu s výškou přes dvě podlaží; něco z tohoto prostoru se dochovalo. Hlavní vstup je mezi touto kruhovou částí a pravoúhlým souborem tvořený kancelářemi obíhajících ze tří stran centrální nádvoří.
Zbytek průčelí do Viaduktstrasse má vlastní vstup do komerčních prostorů v přízemí a spodních patrech. Poněvadž západní část pozemku se snižuje, bylo uspořádání podzemního parkoviště a podpůrných provozů jedním z nejsložitějších bodů celého projektu.
Budova stojí na rozhraní mezi městským centrem a okrajovou čtvrtí. Tyto dvě rozdílná měřítka se také odrážejí na rozdílnosti fasád. Jižní fasádu podél Viaduktstrasse tvoří navrstvená zavěšená fasáda s vybíhajícími deskami z mléčného skla, které chrání kanceláře před přímými slunečními paprsky. Severní fasáda, kde jsou průběžné okenní pásy osazeny do kovových stěnových panelů, odpovídá více svým vzhledem charakteru okolních budov.
Richard Meier & Partners Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.06.09
Návštěvnost: 30179 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.